"Найближчим часом металевий каркас ялинки на Майдані демонтують," — заявив столичний мер Віталій Кличко 12 серпня. Напередодні Український інститут національної пам'яті написав офіційного листа до київської мерії. Просив зберегти "йолку" як експонат для майбутнього Музею Майдану.
— "Йолка" — це український крейсер "Аврора". Знищити її зараз, це все одно, що більшовики після перемоги Жовтневої революції затопили би "Аврору", — вважає 37-річний Олександр Зінченко, заступник директора Інституту національної пам'яті. — Уявіть, що жителі Берліна після падіння Берлінського муру повністю його знищили. Це було б злочином перед історією. Вони зберегли його частину як пам'ятку минулого, хай і трагічного. Українська Революція гідності стоїть у цьому ряду подій. Через 25–30 років ми зможемо оцінити її масштаб. Приміром, київський історик Віталій Нахманович вважає, що зараз відбувається завершення Першої світової війни — розпад останньої імперії — Російської. Тому я переконаний, що "йолку" потрібно зберегти. Розібрати на частини, зняти всі прапори й віддати на збереження в один із київських музеїв. У майбутньому Музеї Майдану можна буде відтворити "йолку" серед водометів і барикад. Щоб українці та іноземці могли приїхати й побачити, як це все відбувалося.
"Йолкою" новорічну ялинку почали називати після обмовки колишнього президента Віктора Януковича 2010 року. Тоді знесли наметове містечко підприємців, які протестували проти прийняття Податкового кодексу. Казав, що Майдан треба підготувати до новорічних свят. 30 листопада 2013-го "беркутівці" розігнали о четвертій ранку близько тисячі учасників Євромайдану. Пояснювали, що ті відмовилися пропустити на Майдан вантажівку з обладнанням для встановлення ялинки. Після розгону на Майдан вийшли сотні тисяч протестувальників. 1 грудня ялинку частково розібрали на барикади та прикрасили плакатами і прапорами. Такою вона простояла до кінця літа. 9–10 серпня в центрі Києва розібрали намети й барикади.
— "Йолка" як культурний об'єкт — безцінна, бо навколо неї формувався простір революційного Майдану. Вона — символ народного повстання, — каже краєзнавець та екскурсовод Владислава Осьмак, 45 років. — Зберігати її просто неба як туристичний об'єкт не варто, хіба що під склом. А це нереалістично — вона велика. Метал і тканина страждають від сонця, води тощо. За короткий час "йолка" перетвориться на брудне запилюжене "щось", і це принижуватиме гідність і пам'ять. Тому її треба демонтувати, ретельно перед тим сфотографувавши. Потім скласти в надійному, сухому й чистому місці, де її ніхто не спалить і не вкраде. А згодом зробити експонатом Музею революції. От там вона може стати туристичною пам'яткою. Наказ про створення Музею революції кілька місяців тому видав Мінкульт. А збереження артефактів на Майдані та його околицях — справа державної ваги, бо це наша історія. У КМДА в курсі, що Музей Майдану колись з'явиться, але допомагати не поспішають. Заступник Кличка Ігор Ніконов обіцяв не чіпати "йолку" й нічого не прибирати на Інститутській, доки музейники там не попрацюють скільки треба.
"Скопіювати один до одного і залишити на тому ж місці навіки в чавуні", — пропонують в інтернеті кияни. — "На Красную площадь йолку. В Москву відправити ракетою середньої дальності".
Коментарі