31 травня Лондонський аукціонний дім "Сотбіс" проводив так звані "російські торги". На них виставили рукописи, географічні мапи та фотографії українських, російських і білоруських авторів. Російськими торги називають, щоб зацікавити британських і американських покупців, які не знають, що більшість цих лотів — насправді українські чи білоруські.
Найдорожчим лотом на торгах стала колекція 115 світлин українського фотографа Євгена Халдея. Колекцію Халдей 1994-го передав британському журналістові Браяну Монахіну. Серед фоторобіт є хрестоматійні, наприклад, "Прапор над Рейхстагом", "Повержені знамена на Красній площі", "Велика трійка" — де зняті Сталін, Трумен і Черчилль, "Перший день війни". Є і фотопортрет самого Євгена Халдея, 1942 року, в шоломі льотчика.
Початкова ціна лоту становила $80. За нього змагалися росіянин і американець. Виграв американець, імені якого не називають: він купив світлини за $224 тис.
"Нецелесообразно использовать в качестве фотографа"
Євген Халдей був корінним донеччанином. Потім переїхав у Москву. Там і помер 1997-го.
Перший фотоапарат змайстрував у 13 років — з картонної коробки і лінзи від бабусиних окулярів. Згодом працював у "Фотохроніці ТАРС". Знімав Дніпробуд, Стаханова. Представляв редакцію ТАРС на флоті під час Великої Вітчизняної війни. З камерою "лєйка" пройшов від Мурманська до Берліна. Зняв Паризьку нараду міністрів закордонних справ, поразку японців на Далекому Сході, Потстдамську конференцію, підписання акту капітуляції Німеччини. На Нюрнберзькому процесі його фотографії були речовими доказами.
1949 року Євгена Халдея звільнили з газети "Правда" за космополітизм. ЦК видав щодо нього резолюцію: "нецелесообразно использовать в качестве фотографа". А 1995-го в місті Перпіньян у Франції фотолітописця відзначили найвищою французькою мистецькою нагородою — "Лицар ордена мистецтв і літератури".
Коментарі