Уманець Олександр Галіченко, 33 роки, позаторік продав однокімнатну квартиру. Вирішив купити приватний будинок. Тепер вирощує розсаду капусти, перцю, помідорів.
Каже, що частину висадить, як підросте, а іншу продасть. За розсаду беруть кілька гривень за десяток — залежно від сорту та стану рослин.
— Воно, як не ледачий і маєш хист, то й на такому ділі можна заробити. — зауважує Олександр. — Якщо не піде з продажем, то висаджу вдома.
Чоловік хвалиться, що минулих літа та осені частину врожаю продав.
— Малина поки що не плодоносить. Треба зачекати. На ринку літр малини 12 гривень коштував. Уявіть — дорожче, ніж кілограм бананів чи апельсинів. Спеціально прицінявся. Аж не повірив.
Малиною чоловік тільки почав займатися. Купив кілька саджанців. Переконаний, що за кілька років розведе малинник.
Олександр розказує, що торік накривав теплицю у березні.
— Зробив під хатою. Каркас зварив сам. Накинув пльонку. От і готово.
Сіяв цибулю, редис, огірки. Цибуля за два тижні була. Редис та огірки — днів за 40. На ринок не носив — їли всією родиною.
Цього року теплиці не ставив.
— Без зелені можна обійтися. Прорахував, що тільки місце займатиме. Планую посадити баклажанів, фізалісу, тютюну. Бачив, так старі люди роблять, ото й на цигарки не витрачаються. Уже яка економія, а то пачка "бонду" коштує до чотирьох гривень. Воно за місяць й копійка набігає. Чоловік розказує, що його дід із бабою так жили.
— Майже все було своє. Натуральне. Воно й дешевше виходить, і корисніше. Так можна від кризи порятуватися.
Чоловік каже, що всю зиму харчувався з власного господарства.
— Капусти діжку наквасив, помідорів в чотиривідровій каструлі, засипав картоплі в погріб. Дружина наробила закруток. Господарство в нас своє — свиню годуємо, два десятки курей тримаємо. Всю зиму харчувалися з власного господарства — купували лише хліб.
Галіченкам, за їхніми словами, 25 соток городу вистачає.
Коментарі