У нинішніх умовах навіть великі банки не зможуть під державну програму іпотеки знизити ставки до 16% річних.
Про це заявили учасники та експерти ринку під час круглого столу, який проводив портал 3Doma.ua.
"З початку року ефективна ставка за іпотечними кредитами знизилася на 1-1,5%. До кінця другого кварталу вона може знизитися ще на 0,5%. Але під 16% річних банкам все одно зараз не вигідно давати кредити. Ситуацію може змінити введення дворівневої іпотечної програми, якщо це відбудеться, то кредити можуть видавати навіть під 8%", - зазначив керівник напрямку іпотечного кредитування АТ Астра Банк Станіслав Мошкін.
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко додав, що під 16% річних населення кладе заощадження на депозити, тому комерційні банки не стануть видавати кредити під озвучену процентну ставку.
"В цьому випадку, цілком можливо, кредитування буде "покладено на плечі" підконтрольних державі банків", - підкреслив він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мінрегіонбуд почав шукати забудовників, які хочуть взяти участь у держіпотеці
Один із способів зацікавити банки - надавати в заставу під іпотеку землю і об'єкт будівництва, вважає голова правління ПАТ "Агентство з рефінансування житлових кредитів" Сергій Волков.
"Банки будуть більше уваги приділяти іпотеці та стануть більш згідливі щодо процентних ставок, коли вони отримають заставу у вигляді самої будівлі і землі", - зазначив він.
У свою чергу, виконавчий директор Української національної іпотечної асоціації Павло Матіяш вважає, що банки візьмуть участь у програмі лише у випадку, якщо держава дасть чіткі гарантії виплати компенсації.
"Уряд змінюється часто, а люди залишаються. Держава має дати гарантію, що гроші на програму будуть виділятися і в наступних роках, а не тільки в цьому році", - заявив експерт.
Нагадаємо, влада готова з травня почати реалізацію програми державної іпотеки. Порядок житлового кредитування під 3% напередодні був узгоджений Кабінетом міністрів. У програмі можуть брати участь українці без вікових обмежень, зареєстровані на квартирному обліку, виплати по іпотеці для яких будуть становити не більше 40% місячного доходу сім'ї. Водночас, доходи учасників програми не повинні перевищувати п'ятикратного розміру середньої зарплати на одного члена сім'ї.
Коментарі