четверг, 25 апреля 2019 17:25
Віталій Жежера
Віталій Жежера
Віталій Жежера

Тамечка

— Як ти тамечка? — спитала вона. Ми з нею колись разом ходили до школи й давненько не бачились. А тепер оце, перед Великоднем, фарбували хрести й огради на нашому кладовищі, так і зустрілися.

Її "тамечка" зачаровувало з двох причин. Одне — що я це слово просто люблю, бо воно (як і парне до нього — "тутечка") у нас вимовляється своєрідно, не "тамечки", а саме отак, як процитовано вище. Друге — те слово одразу окреслило час і простір: коли я тут жив, оте "тамечка" водилося не в нашій околиці, а далі, вздовж Пирятинського шляху, кілометрів за два, коло Залізної лавки, де стояла наша стара школа. Ото там саме отак вимовлялося те слово. Воно робило тамтешніх людей екзотичними, трохи наче іноземцями. Це вже потім я побачив справжні далекі країни й справжніх іноземців з їхніми недоступними мовами. А отой перший досвід іншості — все одно навіки зворушливий, бо тоді іноземність лежала в межах отих двох кілометрів, де ти міг запросто побувати т а м е ч к а, не перестаючи бути т у т е ч к а.

І ось, років через сорок, те слово проросло й на нашому краю того маленького й негустонаселеного світу — як ото з невидимих підземних коренів проростає вишня, у такому місці, де її не ждуть.

І стало на душі тепло й гарно, бо відчув себе саме там, де хотів опинитися, а це ж не завжди вдається, бо коли приїжджаєш, довго тут не бувши, то тобі треба ключика, без якого сюди не ввійдеш. І те слово якраз і стало таким ключиком.

Тут же ще ось що важливо: теє слово, хоч і чудне й немов трохи не наше, а ти його з першого разу розумієш, чого не буває з вивченою мовою, нехай ти її й досконало знаєш.

І якось щасливо склався весь той день, і говорилося з усіма легко, і прощатися було не тяжко.

Сейчас вы читаете новость «Тамечка». Вас также могут заинтересовать свежие новости Украины и мировые на Gazeta.ua

Комментарии

1

Оставлять комментарии могут лишь авторизированные пользователи

Віталій Жежера
Все сходиться Просмотров: 441
Скельце окулярів Просмотров: 1197
Хутір 1 Просмотров: 594
Юрик повернувся Просмотров: 882
Робота над ілюзіями Просмотров: 657
Голосов: 1257
Голосование Почему нельзя распускать Верховною Раду?
  • Это противоречит Конституции
  • Пусть снимут неприкосновенность, примут законы об импичменте, об уголовной ответственности за незаконное обогащение и новый Избирательный кодекс и могут идти
  • В нынешних условиях на досрочных выборах в ВР не пройдут новые партии
  • Мне не интересна их работа. Их обещания на хлеб не намажешь
  • Я не против роспуска. Власть в стране нужно перезагрузить полностью
  • Я против любых инициатив президента
Просмотреть
Погода