– Поглянь, який гарний ліс! О Боже, ти це бачиш? Целофанові пакети літають!
Моя сестра – еколог за покликанням. Тому, як завжди, не дає мені заснути в автобусі додому на Полтавщину.
– Ти чула коли-небудь про теорію розбитих вікон? У Нідерландах свого часу провели експеримент із велосипедами. На стоянці наліпили беззмістовну рекламу на кожен, а поблизу прибрали урни. Майже всі забрали папірці додому. Наступного разу на стіні намалювали беззмістовне графіті, повторили експеримент – і більшість велосипедистів викинула сміття на вулицю. Таким чином середовище визначає поведінку соціуму. Де розбите вікно не замінили на нове, там врешті поб'ють усі вікна й почнеться мародерство.
Що ж, мені теж є що пригадати про пакети. Кілька років тому їздили з подружкою автобусним туром до Прибалтики. Окрім нас, майже весь салон – донеччани. На першій же зупинці біля автозаправки в Польщі вони гучно скаржилися на надто гарні краєвиди навколо:
– Да что это такое? Как это – ни одного кулечка на обочине? Это как-то даже неприлично! Может, поможем?
На поромі з Естонії в Швецію наші сусіди гуртом випили ящик пива з Duty Free. Про це ми дізналися з криків, що не стихали всю ніч. І з пляшок у коридорі, що були тільки на нашому поверсі.
У Латвії на старовинній вуличці біля Домського собору відзначилася п'ятирічна донька одного з донеччан. На віковічній бруківці вишкрябала нецензурне слово з трьох літер. Її батько кожному показував і тішився.
Однак найбільше запам'яталася мовна історія. Коли гід іще у Львові запитав, якою мовою вести екскурсію, ми з подружкою зуміли перекричати усіх донеччан. Вони постійно штрикали цим. Але щойно зайшли до польської колиби й зайняли місця за столиками, хтось із них кинув мені перед очі меню:
– Давай переводи. Вам же, украинцам, все должно быть понятно.
Я переклала тільки для дівчат із музею в Донецьку – вони єдині з їхньої компанії не потрапляли під наші санкції. Не пиячили, не каверзували.
Однак мою сестру мовні подробиці мало зацікавили.
– То що ж, виходить, теорія розбитих вікон не спрацювала?
Комментарии