Для перемоги треба перейти у режим війни, без варіантів

Жодна війна не триває вічно - і приклади двохсотрічної давнини до 21 сторіччя не підходять. Але для того, щоб просто вижити у війні новітнього часу - важливо не впадати у зневіру і робити все, що можливо і неможливо задля перемоги. Накопичувати критичну масу зусиль. А які ще варіанти у нас є?

Зневіра - ще гірше лихо, ніж марні сподівання.

Багатьом не подобається, коли я пишу про російські воєнні невдачі, про економічну кризу в Росії, про поступовий занепад всіх імперських "скрєп". Вони вбачають у цьому створення марних очікувань швидкого замирення, чи навіть швидкої перемоги, чи навіть швидкого розпаду Росії. Щось на кшталт два-три тижні.

Але я ніде такого не говорю. Я постійно підкреслюю, що швидко не буде. Що Трамп не прийде - порядок не наведе. Що розмови про швидкий мир і вибори вже за кілька місяців - марні й шкідливі.

Битися в умовах безнадії можуть лише дуже сильні особистості, а таких за визначенням небагато. Більшості людей потрібна надія. І надія справді є

Проте і в протилежний бік не треба хилитися. Розмови про столітню війну, про наступні війни, в яких знову й знову воюватимуть наступні покоління українців, - не менш шкідливі. Вони створюють хибне відчуття безнадії, а саме цього прагне ворог. Битися в умовах безнадії можуть лише дуже сильні особистості, а таких за визначенням небагато. Більшості людей потрібна надія. І надія справді є. Жодна війна не безкінечна. Жодна імперія не вічна.

Розмови про російсько-шведську війну, що тривала 21 рік, чи про Столітню війну, не враховують принципової відмінності: давні війни - це кілька коротких рішучих битв невеликих професійних армій, між якими роки маневрів і підготовки. Індустріальні війни нашого часу - це щоденні бойові зіткнення сотень тисяч чи навіть мільйонів людей. Зовсім різні речі.

Війна як лісова пожежа - сама випалює матеріал для свого продовження. Це не означає, що лісова пожежа є несерйозною, що вона швидко закінчиться, що не потребує протидії. Це означає, що вона не вічна й не безкінечна. Зневіра - ще гірше лихо, ніж марні сподівання. Бо не впадати в марні сподівання можна навчитися. А зі зневіри виходу нема.

"Першими ламались ті, хто вірив, що скоро все закінчиться. Після них - ті, хто не вірив, що це колись закінчиться. Вижили ті, хто фокусувався на своїх діях, без очікувань про те, що може чи не може статися", - казав Віктор Франкл, в'язень концтабору, вчений, психіатр.

Війна не завершується від мирних заклинань. Війна завершується тоді, коли накопичується критична маса зусиль

Щоб війна закінчилася, нам всім треба перемкнутися на режим війни. Поставити перемогу першим пріоритетом свого життя. Тому що все решта - особисті здобутки, розвиток бізнесу, політичні перемоги, відновлення громад тощо - є наслідком завершення війни та сталого миру. Не буде сталого миру - не буде нічого. Війна не завершується від мирних заклинань. Війна завершується тоді, коли накопичується критична маса зусиль. Ми ще далекі від цієї точки. Давайте наближати.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі