ВПК Європи у цій війні: не готовий і не дуже-то й готується
Британські дослідники проаналізували стан військово-промислових комплексів Росії, України та Європи у 2022-24 рр. Результати виявилися невтішними: у той час, як Росія витрачає на забезпечення воєнних дій всі наявні фінансові й трудові ресурси, Європа - досі не скоордувала зусиль, щоб поліпшити стан своїх озброєнь. А що Україна?
Королівський інститут безпекових досліджень опублікував працю "Перемога в промисловій війні: порівняння Росії, Європи та України, 2022-24", автори доктор Джек Уотлінг та Олександр В. Данилюк.
"В умовах, коли Європа повинна бути здатна стримувати Росію в умовах зменшення підтримки з боку США, повномасштабне вторгнення Росії в Україну має стимулювати значні зусилля, спрямовані на подолання того, що було продемонстровано як явно неадекватна оборонно-промислова база. Ця робота зосереджується на ключових політичних питаннях, які сформували військово-промислове виробництво в Росії, Україні та європейських країнах НАТО."
Росія мала добре розроблений план військово-промислової мобілізації, який вона реалізувала на початку війни...
..."По-перше, Росія мала добре розроблений план військово-промислової мобілізації, який вона реалізувала на початку війни. Україна не мала такого плану, але могла використати радянську спадщину для відновлення промислового потенціалу. Натомість Європа не мала ані плану, ані даних, на основі яких його можна було б розробити; це зробило інвестиції в оборонне виробництво неефективними.
По-друге, Росія і Україна підтримували високий рівень централізованої координації своїх оборонних галузей і мали розуміння ланцюгів постачання, що дозволяло порівняно узгоджено організовувати інвестиції. Натомість в Європі бракувало контролю, і вона могла лише стимулювати промисловість, тоді як уряди і промисловість не розуміли своїх власних ланцюгів постачання, що призводило до масової внутрішньої конкуренції і нерівномірного розширення.
...фрагментація європейського оборонного ринку призвела до того, що гроші витрачаються дуже неефективно
По-третє, хоча Росія провела набагато ефективнішу військово-промислову мобілізацію, вона також коштувала набагато більше, ніж прийнято вважати. Росія не лише збільшила оборонні витрати, але й перерозподілила кошти з інших бюджетів для розширення рекапіталізації ВПК, а також надала кредити оборонним компаніям для забезпечення швидкого зростання. Це створить проблеми в середньостроковій перспективі. Нерозумно очікувати, що Європа, яка не перебуває у стані війни, мобілізує інвестиції на порівнянному рівні. Проте фрагментація європейського оборонного ринку призвела до того, що гроші витрачаються дуже неефективно. Посилення європейської координації витрат могло б підвищити віддачу від інвестицій."
Коментарі