Не так страшний DeepSeek, як українські зрадники

Китайці створили ШІ, який роздають безкоштовно, а він натомість збирає інформацію про користувачів. Страшно? Авжеж. Порівняно з людським інтелектом, штучний видається досконалішим і таким, що несе загрозу всьому людству. Та наразі - перед Україною стоїть питання виживання у її війні з Росією. А ворог - використовує проти нас значно потужнішу зброю, ніж ШІ. Яку?

Найпопулярніше, іміджево бездоганне видавництво "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА" днями влипло в мережевий скандал. Точніше, команду втягнули мамчині блюстителі видавничої моралі. В оформленні обкладинки антології англійської готичної прози "Жінка зі сну" видавець використав штучний інтелект. За що був звинувачений у відмові працювати з художниками, економії на митцях. Читачі ж цим не парилися і, як відповіли представники на закид, активно розкупили перший тираж.

Припускаю, що найкрикливішими критиками були ті, хто ледь не щодня або розглядає в соцмережах згенеровані ШІ картинки, або сам опанував це мистецтво й бавиться. Письменник Мартин Якуб (псевдонім Василя Шульги) до мобілізації був чи не найзавзятішим популяризатором можливостей ШІ та навіть "пропустив" через нього низку українських письменників, класиків та сучасників. Штучний інтелект "створив" їх наново і якійсь категорії втаємничених це сподобалося.

Вже є перший художній фільм, створений з залученням ШІ - "Смерть Путіна" польського режисера Патрика Веги. За це стрічку переважно критикують. Підозрюю: ті самі люди, котрі нічого не мають проти спецефектів, намальованих за допомогою комп`ютерних технологій. Ви дійсно вірите, що Гогвортс у фільмах про Гаррі Поттера справжній? Ну, тоді ви не менш щиро переконані, що в Спрінгфілді, штат Іллінойс, дійсно мешкає родина Сімпсонів.

Словом, донедавна штучний інтелект не лише в воюючій Україні, а й загалом у цивілізованому світі сприймався такою собі прикладною цяцькою. Іграшкою, яка створює десь додану, десь альтернативну реальність, і цим затягує - щось на кшталт комп`ютерних ігор. Розмови про витіснення з ринку творців, зокрема - письменників, сценаристів, музикантів, художників, дизайнерів тощо здебільшого лишаються на рівні "скоро нічого не буде, лише суцільне телебачення" або "театр нікуди не зникне". Хоча вже є практики, коли за допомогою ШІ пишуться студентські роботи. Можна знайти уривки згенерованих ним художніх творів. Але повторюся: люди гуманітарного складу та творчих професій здебільшого граються, аніж шукають та знаходять реальну альтернативу собі, кращу копію себе.

DeepSeek обійняв перше місце за кількістю завантажень в AppStore. І хоча незабаром статус кво відновилося, китайський аналог ШІ поки лишається однією з сучасних лякалок для демократичного світу

Проте зараз на багатьох майданчиках заговорили: ШІ зайшов надто далеко. Точніше, не сам штучний інтелект, а його китайські апологети. У Китаї створили DeepSeek, вимовляється "діп сік", перекладається як "глибокий пошук". Розробники зіграли на всіх основних інстинктах споживачів: виклали відразу безкоштовну версію та дозволили "піратити", тобто, скачувати, хто куди хоче, й не ставити авторів до відома. А отже, не платити за користування. За кілька годин після виходу DeepSeek акції техногігантів Nvidia, Oracle, Palantir, ASML різко подешевшали. Впала вартість біткоїна. DeepSeek обійняв перше місце за кількістю завантажень в AppStore. І хоча незабаром статус кво відновилося, китайський аналог ШІ поки лишається однією з сучасних лякалок для демократичного світу.

Аби пояснити українцям причину максимально просто й доступно, апелюю до казки про Зайця й Лисицю. Ту, за сюжетом якої Заєць пустив Лисицю до себе в нору погрітися, а Лисиця вигнала його з домівки. Чи ось такий аналог: добросердний чоловік відігрів на грудях замерзлу гадюку, а вона його вкусила, бо така її гадюча природа. Чи ще ближче, але вже без казок: рейдери спершу вводять в керівництво компанії своїх людей, а потім, за словами публічного рейдера Геннадія Корбана, перерозподіляють власність одних на користь інших.

"Діп сік" безкоштовно пускають на свою територію. Він налаштований так, аби збирати дані про користувачів і передавати їх китайським спецслужбам. Ті, своєю чергою, можуть ділитися,.. з Росією

Досі не зрозуміло? "Діп сік" безкоштовно пускають на свою територію. Він налаштований так, аби збирати дані про користувачів і передавати їх китайським спецслужбам. Ті, своєю чергою, можуть ділитися, - й не факт, що вже не діляться, - ними з Росією, нашим прямим ворогом. Коротше кажучи, DeepSeek - троянський кінь, безкоштовна шпигунська програма, яка створює різні кіберзагрози й зазіхає на конфіденційність особистих даних. Китай - не розробник ШІ, а лише вправний копіювальник, який паразитує на винаходах західної цивілізації.

Оскільки нас має цікавити Україна та безпека всередині воюючої країни, зосереджуся на можливих загрозах нашій безпеці від китайського "діп сіку". І принагідно згадаю новини останніх днів. Крім наглого вбивства військового в Пирятині й підривів будівель ТЦК з людськими жертвами, новини рясніють повідомленнями про викриття чергових диверсійних груп. Це не перевдягнені російські військові з фальшивими документами, а цілком собі громадяни України з відповідними паспортами.

Вони різного віку, різної статі й різних соціальних статусів. Їх об`єднує одне: бажання завдати своїй же країні шкоди, вдарити в спину, працювати на Росію. Не всі вони найманці, хоча напевне гидять за гроші. Але сто відсотків усі - ідеологічні вороги України. З викривленим, ворожим нам та цивілізації, та все ж світоглядом. І ще їх напевне об`єднує погане розуміння того, як працює штучний інтелект, для чого його взагалі придумали, що таке DeepSeek і як з його допомогою добувати шпигунську інформацію.

Загалом всі разом і кожен окремо, зрадники не наділені ані альтернативним, ані штучним, ані взагалі - інтелектом. Інакше б склали два і два та в гіршому разі сиділи б мовчки, ні в що не влазили. А в кращому - перепрошилися і якщо б не допомагали в міру сил та можливостей ЗСУ, пораненим чи постраждалим від російської агресії, то бодай би не заважали. Ба ні: інтелекту для цього явно не вистачає. Навести російську ракету на дитячий садок - запросто. На більше - ні.

...українцям навряд чи треба глибоко турбуватися з приводу застосування DeepSeek, а краще остерігатися живих співгромадян із реально мертвим інтелектом

Є інший аспект. Найбільша війна третього тисячоліття на європейському континенті відбувається в часи, коли поняття про військову таємницю досить умовні. Згадайте, як чисельні ЗМІ та сторінки в соцмережах протягом 2023 року не лише детально обговорювали український контрнаступ, а й називали реальні напрямки та публікували реальні документи, котрі в теорії мають носити гриф "секретно". Досвідчений користувач мережі, навіть без відповідної освіти, за короткий час знайде будь-яку інформацію будь про кого без всяких "діп сіків". Глибоке проникнення в нас, та й не лише в нас, почали практикувати взагалі до появи ШІ. Персональні дані кожного захищені досить умовно, їх запросто порушують новітні технології. Тож українцям навряд чи треба глибоко турбуватися з приводу застосування DeepSeek, а краще остерігатися живих співгромадян із реально мертвим інтелектом.

Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі