Європейські банки не хочуть інвестувати в оборонну галузь. Бояться?

Здавалося б, виробництво зброї - та галузь, де прибутки гарантовані на десятиліття вперед. Навіть не просто прибутки - надприбутки. Однак європейські фінустанови не поспішають видавати кредити виробникам зброї, навіть в умовах кривавої війни, що ризикує поширитися на цілий континент. Чому?

Ця стаття - про розпач. Військовий адмірал НАТО публічно висловив розпач від НЕбажання капіталістів інвестувати гроші в виробництво зброї навіть при тому, що це принесе трильйонні заробітки. Не мільярди. Не сотні мільярдів. Трильйони. Бо попереду роки воєн по всьому світу.

Але капіталісти не інвестують у зброю. І ми це дуже добре бачимо. Не хочуть ні американські, ні європейські зброярі наживатись на нашій війні. Могли б прислати тисячу "бредлі" і мільйони снарядів, але не шлють. Тобто могли б наростити власні бариші - але не нарощують. Так, це вибиває у китайсько-рашистських піар-асів аргумент, що Захід веде війну в Україні для власної наживи. Але це справді тупо.

Треба ухилятись. Треба деескалювати. Типу, торгувати вигідніше, ніж воювати. Ну от вісь зла і покаже цим миролюбцям, як захоплювати природні копалини по всьому світу

Як на мене, справа у вкоріненій у свідомості капіталістів догмі про те, що треба торгувати, а не воювати. Треба ухилятись. Треба деескалювати. Типу, торгувати вигідніше, ніж воювати. Ну от вісь зла і покаже цим миролюбцям, як захоплювати природні копалини по всьому світу. І будуть західні інвестори випрошуваводне і одного квоти на постачання китайского кремнію.

Автопереклад:

Західні інвестори "нерозумно" уникають інвестицій в оборонну промисловість, - чиновник НАТО. Західні рейтингові агентства, банки і пенсійні фонди поводяться "нерозумно", уникаючи оборонних інвестицій, попередив один з найвищих посадовців НАТО, закликаючи фінансові установи адаптуватися до зростаючих загроз безпеці. Адмірал Роб Бауер, голова військового комітету Альянсу, заявив Financial Times, що нерозуміння інвесторами своєї ролі в "колективній обороні" означає, що вони ризикують втратити значне державне фінансування після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році.

"Чому вас не переконали трильйони доларів? Що сталося з вашим бізнес-інстинктом? Ви що, здуріли? І це те, що я кажу і пенсійним фондам. Ви дурні?" - сказав Бауер. "Якщо ви дивитеся на рентабельність інвестицій. ... то протягом наступних 20 років потрібно буде витратити дуже багато грошей".

Заклик Бауера пролунав у той час, коли європейські уряди намагаються збільшити свої військові закупівлі і виробництво, щоб продовжувати озброювати Україну, і всього за кілька тижнів до інавгурації новообраного президента Дональда Трампа, який вимагає, щоб Європа менше покладалася на США в питаннях своєї безпеки.

Адмірал Роб Бауер: "Відсутність стратегічного мислення іноді вражає... Для бізнесу недостатньо просто дивитися на свій наступний квартал". "Йдеться про перерозподіл сил між Китаєм та США. Якщо тектонічні плити зміщуються, відбуваються землетруси. Якщо зміщуються плити геополітичної сили, то починаються війни", - сказав він. "Я не думаю, що будуть світові війни як такі, але регіональні війни, як ми бачимо зараз, ймовірно, є частиною нашого найближчого майбутнього".

...деякі європейські банки все ще неохоче надають кредити виробникам озброєнь, щоб допомогти їм збільшити виробництво

Акції багатьох великих європейських оборонних компаній, зокрема німецької Rheinmetall і норвезької Kongsberg Gruppen, різко зросли за останній рік, оскільки урядові замовлення на танки, ракети і артилерію збільшилися, а інвестори роблять ставку на те, що переозброєння НАТО збільшить прибутки на довгі роки. Але деякі європейські банки все ще неохоче надають кредити виробникам озброєнь, щоб допомогти їм збільшити виробництво. Особливо гостро це питання стоїть для малих виробників, які мають вирішальне значення для ширшого ланцюга поставок.

Хоча венчурні інвестиції в оборонні стартапи в країнах НАТО зросли в чотири рази з 2019 року, кільком інституційним фондам в Європі все ще заборонено інвестувати в озброєння через екологічні, соціальні та управлінські проблеми (ESG). Спільний бюджет ЄС також має заборону на прямі інвестиції в оборону. Бауер, голландський військово-морський офіцер, який наприкінці цього місяця йде у відставку з посади в НАТО після закінчення свого трирічного терміну, сказав, що ця політика застаріла. "Досі існують пенсійні фонди і банки, які кажуть, що інвестувати в оборону неетично, тому що вона вбиває людей, - сказав він.

А ще є питання цілей сталого розвитку, і я кажу їм: "Поїдьте і відвідайте Газу. Поїдьте в Україну. Поїдьте в Ємен. Поїдьте в Сирію і подивіться. Ви побачите, що робить війна", - додав він. "Інвестиції в оборону з метою стримування насправді є найкращим заходом сталого розвитку". Європейська комісія і більше десятка урядів країн ЄС останніми тижнями посилюють тиск на Європейський інвестиційний банк, кредитну установу блоку, з вимогою скасувати майже повну заборону на фінансування озброєнь, щоб допомогти зміцнити європейську оборонну промисловість.

Бауер також зазначив, що деякі східні члени НАТО "отримують нижчий [суверенний] рейтинг, тому що вони ближче до Росії, ближче до загрози. Можна припустити, що якщо ви є частиною НАТО, ви отримаєте бонус, а не покарання". Коли у травні минулого року агентство S&P Global Ratings знизило рейтинги Естонії, Литви та Латвії, воно послалося на економічний вплив війни в Україні на три балтійські країни.

За словами людей, знайомих з методологією рейтингових агентств, вони врахували переваги членства в НАТО, але також повинні були звернути увагу на фіскальні наслідки, такі як збільшення витрат на оборону, що в кінцевому підсумку є оцінкою здатності країн погашати борги. НАТО створила власний фонд для інвестування в оборонні стартапи, в той час як ЄІБ, яким керують усі країни-члени ЄС, перебуває під тиском деяких столиць, які вимагають від нього розширити кредитування оборонних проєктів.

"Відсутність стратегічного мислення іноді вражає... Для бізнесу недостатньо просто дивитися на свій наступний квартал, - сказав Бауер. "Для великої кількості бізнесменів [безпекова загроза] все ще залишається чимось далеким. Але це не так". Бауер розповів, що був шокований, відвідавши фінансову зустріч, організовану американським фінансистом у Лос-Анджелесі минулого року, де він був єдиним, хто був одягнений у військову форму, а питання оборони нікого не хвилювало.

...ідея про те, що гроші не пов'язані з безпекою, викликає занепокоєння, тому що економіка процвітає лише в стабільній і безпечній країні. А цю стабільність і безпеку вже 75 років гарантує НАТО

"Вся ця ідея про те, що гроші не пов'язані з безпекою, викликає занепокоєння, тому що економіка процвітає лише в стабільній і безпечній країні. А цю стабільність і безпеку вже 75 років гарантує НАТО".

Бауер додав: "Оборона - це не витрати. Це інвестиція. І саме це має змінитися в головах багатьох і багатьох людей. Не схоже на автоматичний зв'язок в головах інвесторів, рейтингових агентств і т.д. [Цей процес] відбувається дратівливо повільно".

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі