"Можем повторить". Путін діє за старими схемами
Він повторює найбільш варварські європейські військові практики ХІХ-ХХ століть
Дві цікаві паралелі з історії франко-прусської війни 1870-1871 років.
Перша: коли війна переросла у партизанську (після того, як уряд Третьої республіки відкинув і опублікував принизливий німецький ультиматум), Бісмарк наполягав на тих самих жорстких заходах, які знайомі нам по німецькій окупації України 1941-44 років – включно зі спаленням селищ, які підтримують партизанів, і навіть висилкою в німецькі табори населення співчутливих до партизанів французьких регіонів (щоправда, цього останнього не сталося, принаймні в скільки-небудь помітних масштабах).
Під час облоги Парижа Бісмарк наполягав на бомбардуванні міста, запевняючи імператора та генштаб, що це деморалізує французів
Друга: під час облоги Парижа Бісмарк наполягав на бомбардуванні міста новою далекобійною німецькою артилерією, запевняючи імператора Вільгельма і генштаб, що це деморалізує французів і змусить їх швидко погодитися на будь-які умови миру/капітуляції. І це теж нам дещо нагадує, правда?
Ця друга деталь показує, що цілеспрямований масовий терор цивільного населення військовими засобами практикували в Європі ще до того, як італійський генерал Джуліо Дуе запропонував цю саму тактику своєму командуванню вже під час Першої світової війни (щоправда, Дуе йшлося вже не про артилерію, а про повітряні атаки).
У цьому обмеженому сенсі Росія сьогодні справді виправдовує своє гасло "можем повторить". Що вона справді може, так це повторити найбільш варварські європейські військові практики ХІХ-ХХ століть. Але ніколи раніше ці практики не виглядали таким обурливим анахронізмом, як сьогодні.
Коментарі