Звичайний продукт, який замінить дорогі БАДи
Омега-3, йод, селен, амінокислоти – далеко не повний перелік того, що міститься в цій знайомій з дитинства рибі
Що дає нам оселедець? Він містить досить багато жиру, проте це здорові жирні кислоти, в основному омега-3. Оселедець є одним з кращих джерел омега-3 жирних кислот. При добовій потребі від 1 до 1.5 г на добу в 100 г оселедця міститься цілих 2,4 г! Омега-3 жирні кислоти потрібні для повноцінного харчування, тому що не виробляються в організмі. Чому так? Ну, по-перше, DHA, тип омега-3 жирних кислот – цінний структурний компонент мозку і сітківки ока. Відсутність достатньої кількості DHA може викликати проблеми із зором.
Дослідження показали, що жирні кислоти можуть впливати на інтелект дитини, соціальні навички та знижувати ризик затримки розвитку
По-друге, більшість препаратів для вагітних жінок містять жирні кислоти DHA. Не дивно, тому що дослідження показали, що вони можуть впливати на інтелект дитини, соціальні навички та знижувати ризик затримки розвитку. Також вони позитивно впливають на серцево-судинну систему з кількох причин: вони можуть викликати зниження тригліцеридів, підвищувати рівень холестерину ЛПВЩ, запобігати втраті еластичності артерій, ефективно зменшувати запалення. По-третє, люди, які регулярно вживають омега-3 жирні кислоти, рідше страждають від депресії.
Крім того, в оселедці міститься йод. 100 г цієї риби забезпечить практично половиною добової дози цього необхідного для роботи щитовидної залози елемента.
Оселедець містить потужні антиоксиданти: вітамін Е і селен
Важливий для щитовидної залози і селен. У оселедця його досить багато – близько 37 мкг, при мінімальній добовій потребі 50 мкг. Також оселедець містить потужний антиоксидант: вітамін Е. Обидва ці поживні речовини важливі для роботи імунної системи. Вони допомагають звести до мінімуму шкоду, заподіяну вільними радикалами.
У цій рибі присутньо все те, заради чого ми з вами її і повинні їсти: мінерали, вітаміни, амінокислоти, корисні жири. Я дуже люблю оселедець і вживаю його регулярно. Мені дуже подобається салат "Шуба". Не знаю, хто придумав, але вийшло дуже корисне поєднання овочів з білковим продуктом – поживна і смачна їжа в холодну пору. А як же майонез? Ділюсь лайфхаком: після того, як ви натерли на тертці овочі для цього салату (моркву, буряк та картоплю), не поспішайте викладати їх шарами на оселедець. Натомість в окремих посудинах добре змішайте кожен із цих компонентів із однією ложкою майонезу. Згодом викладайте шари як звичайно. Так овочі будуть насичені соусом, а в салаті його буде менше.
Коментарі