Як накопичити $11 тисяч на вищу освіту для дітей

Практичні розрахунки

Сучасні батьки намагаються дати дітям найкраще – якісну освіту, кошти на життєвий старт, нерухомість. Усе це коштує дорого і не всі мають можливість забезпечити дитину відразу, без заощаджень. Тому часто батьки замислюються над накопиченнями заздалегідь, іноді – від народження дитини.

Теоретичні аспекти, у яких засобах можна відкладати заощадження, ми розглядали у попередньому тексті. Тепер наведу практичні розрахунки таких інвестицій.

Для унаочнення розглянемо варіант накопичення коштів для отримання вищої освіти, оскільки це базова потреба в наш час.

Можемо приблизно розрахувати необхідну суму, враховуючи нинішню ситуацію. Сучасні батьки розуміють, скільки зусиль треба докласти, щоб підготувати дитину для вступу до вузу. Часто звертаються за допомогою до спеціалістів – курси підготовки до ЗНО або репетитори. Щоб підготувати учня з трьох предметів необхідно за кожен заплатити приблизно 2000 грн/міс., курси тривають 9 місяців, тому маємо наступні розрахунки: 2000*3*9 = 54 000 грн.

Для прикладу візьмемо спеціальність, яка наразі має найбільший попит в провідному вузі країни та зробимо розрахунки на основі вартості навчання в ньому. Серед таких на першому місці – інженер програмного забезпечення. Якщо обрати навчання за цією спеціальністю в КПІ ім. Ігоря Сікорського у 2022 році, то вартість освіти складатиме 45 000 грн за навчальний рік.

Для отримання диплому магістра студент навчатиметься 6 років. Тобто, необхідно мати на рахунку – 270 000 грн + 54 000 грн = 324 000 грн. Щоб приблизно розуміти вартість навчання у майбутньому, конвертуємо цю суму у долар США і вийде – $11 180.

Враховуючи розмір середньої заробітної плати в Україні у грудні 2021 року – 17 453 грн, бачимо, що не кожен пересічний українець здатний платити за навчання дитини без попередніх заощаджень. Навіть, якщо родина буде брати кредит заради досягнення цієї мети, це суттєво відіб'ється на її бюджеті. Тому важливо піклуватися про накопичення необхідної суми заздалегідь. Розглянемо обидва випадки і розрахуємо скільки коштів треба відкладати щомісяця сім'ї від народження дитини до її вступу у вуз.

Розмір середньої заробітної плати в Україні у грудні 2021 року – 17 453 грн

Наведемо розрахунки, при яких батьки зможуть накопичити цю суму, використовуючи різні фінансові інструменти. Прошу звернути увагу, що в інструментах із фіксованою дохідністю застосовується "складний відсоток" – це коли на ваші відсотки нараховуються нові відсотки.

Перший варіант є найбільш зрозумілий для більшості українців – заощадження коштів на банківському депозиті. Такий вид інвестицій підходить для людей, які не мають бажання вивчати інші інструменти, але їм треба розуміти, що відсотки, отримані при накопиченні, скоріш за все, навіть не перекриють рівень інфляції.

Розрахуємо, якщо перший внесок $100 та щомісячний платіж $50 (у рік виходить $600). Наприклад, при відсотковій ставці 2% у доларах, через 16 років отримаємо $11 392, що достатньо для здобуття рівня "магістр".

У наступних прикладах для наочності використовуємо історичні дані. Щоб побачити реальну ситуацію. Наприклад, дитина народилася у 2005 році і у 2021 році вступає до вузу.

Маємо другу модель. Батьки у 2005 році вирішили "збирати" кошти шляхом інвестування в американські акції через фонд SPY, для накопичення необхідної суми, щорічний платіж складатиме $350.

Третій випадок: батьки інвестують в ОВДП. Для досягнення заданої мети, їм щорічно необхідно робити внесок у розмірі 6 000 грн.

У доларах ситуація виглядає наступним чином:

Інвестор може розглядати накопичення коштів, використовуючи одразу декілька інструментів, це допоможе диверсифікувати активи. Створити оптимальний для себе портфель можна самостійно або звернутись до фінансового консультанта.

Підводячі підсумки, наведемо приклад відомого всім інвестора-мільярдера Воррена Баффета, який отримав свої статки шляхом інвестування коштів у різні компанії. Він, вклавши всього $100, побудував власну компанію-гіганта Berkshire Hathaway, вартість якої оцінюють в $605 млрд.

Баффет дає багато порад початківцям. Одна з них – не продавати акції без великої потреби. Оскільки навіть досвідчені трейдери перед продажем цінних паперів проводять аналіз багатьох факторів, використовуючи графічний, технічний та фундаментальний аналізи.

Не продавати акції без великої потреби

Друга порада актуальна для довгострокових інвестицій – купуйте такі акції, які можно зберігати протягом 10 років. Багато фахівців по управлінню активами так само радять інвестувати в інструменти не менше ніж на 5 років.

Спираючись на його власний досвід, він підкреслює важливість постійного навчання. Це допоможе отримати інформацію, яка знадобиться для формування уявлення про поточну ситуацію на фондовому ринку і прийняття правильних інвестицій рішень.

Окремо слід наголосити на необхідності навчити дитину фінансовій грамотності, щоб зусилля батьків не були даремними. Робити це необхідно змалечку, граючи у фінансові ігри та читаючи спеціалізовану літературу.

Діти мають розуміти, звідки беруться гроші та вчитися економити. Для цього з певного віку бажано давати дітям змогу самостійно розпоряджатися кишеньковими грошима.

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі