"Слуги" перетворюють парламентаризм на підстилку влади

Вмивають руки замість того, щоб приймати рішення та захищати інституції, на які вони видерлися

Дивлюся фільм "Колапс. Як українці зруйнували імперію зла" і проводжу дуже неприємні для нас паралелі. Раджу передивитися його саме зараз на тлі демонстративної руйнації парламентаризму та загадкової смерті Антона Полякова, через яку "слуги" кинулися обговорювати, як уникнути отруєння. Дуже показово.

1. В дні військового перевороту в СРСР Леонід Кравчук відмовився ввести в Україні надзвичайний стан на вимогу ДКНС, пославшись на "наші закони", на те, що ані він, ані уряд не мають права це робити та те, що надзвичайний стан вводить Верховна Рада УРСР. На пряму погрозу від московського генерала КДБ, який був тоді в Києві, на таке собі "даже так?", Кравчук відповів: "Саме так, поки я голова Верховної Ради". Тобто, напочатку незалежності був закон та Верховна Рада, як залізобетонний аргумент для парламентарів, щоб не сприяти встановленню диктатурі. Одразу ж згадується, як Зе-президент заявив, що йому заважає регламент і всі "слуги" це сприйняли як належне, кинувшись скидати Дмитра Разумкова.

Зе-президент заявив, що йому заважає регламент і всі "слуги" це сприйняли як належне

2. Почувши новини про переворот, всі депутати Верховної Ради УРСР кинулися з відпусток до Києва. Прекрасно розуміючи, що захоплення військовими та КДБістами влади у Москві може швидко перерости у розстріли на стадіонах демократів та націоналістів. Особливо враховуючи, що всі війська, які розташовувалися в Україні, підпорядковувалися Москві. І одразу ж паралель. На раптову смерть свого колишнього однопартійця, "слуги" відреагували переписками про воду в пляшках та яйця в шкарлупі. Тобто, сумніваючись у причинах смерті, вони перелякалися та почали "метушитися під клієнтом" замість того, щоб створювати ТСК та продемонструвати, що парламентаризм є гілкою, а не підстилкою влади.

Все це свідчить про те, яке значення для історії має якість людей, що опинилися у драматичних обставинах. Тридцять років минуло. А який контраст. У всьому, що відбувається і ще буде відбуватися винні ті, хто вмиває руки замість того, щоб приймати рішення та захищати інституції, на які вони видерлися.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Яцек Павліцький Редактор міжнародного відділу Newsweek Polska
Володимир Гевко Маркетолог
Майкл Дракман Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні
Дар'я Лазарєва Експертка відділу клімату та транспорту ГО "Екодія"
Юрій Ніколов Співзасновник видання "Наші гроші"