У Польщі готують нові пільги для українців. Ми не можемо зараз конкурувати 

Говорити, що Україна здатна повторити економічний успіх Польщі, – рожеві мрії

Польський уряд готує податкові пільги для українських трудових мігрантів і підприємців, повідомляє видання Gremi Personal. У перший рік після переїзду до Польщі заробітчани платитимуть удвічі менші збори за місцевих. А протягом наступних трьох – податок, сплачений за попередні 12 місяців, зменшиться на 50 процентів.

Українська економічна політика полягає в тому, щоб тиснути на бізнес. Представники владної партії роблять все, щоб збільшити податки та посилити адміністрування бізнесу. Як наслідок, люди виїжджатимуть звідси. Це як спровокувати пожежу, а не попереджувати.

Говорити на такому тлі, що Україна може повторити економічний успіх Польщі, – рожеві мрії. У нас збираються виводити доходи людей із тіні збільшуючи фіскальний тиск, а у Польщі – половину податків за мігрантів сплачуватиме держава. У тому числі відрахування до пенсійного фонду й на соціальне страхування.

Для економічного зростання потрібні п'ять-шість мільйонів трудових мігрантів

У Польщі зрозуміли, що для економічного зростання потрібні п'ять-шість мільйонів трудових мігрантів. Які не просто приїдуть на роботу, а залишаться назавжди. Там теж є проблеми з трудовою міграцією – молодь так само їде працювати в більш розвинені країни Європи. Саме через це для мешканців України, Молдови, Білорусі, Вірменії, Грузії та Росії поляки спростили умови працевлаштування. На шість місяців вони можуть приїхати без бюрократичних бар'єрів. І зарплати значно вищі, ніж у нас. Тож українці їдуть. Головна мета – максимально перевести трудову міграцію українців до Польщі в еміграцію. Щоб люди залишалися.

До нас могли би їхати з Середньої Азії та Північної Африки – громадяни бідніших за Україну держав. Але маємо перешкоди в законодавстві. Якщо хочете взяти іноземця на просту роботу, наприклад, двірником, ви повинні платити йому не менше 10 мінімальних зарплат. Мінімум 60 тисяч гривень. Наші закони витісняють мігрантів у "сіру зону", на відміну від законів сусідньої Польщі.

Наші закони витісняють мігрантів у "сіру зону"

Безробіття в Україні сягає 10,5 відсотків від працездатного населення – від 16,7 мільйонів людей. Вони не можуть знайти роботу тут і зараз. Якщо мігранти повернуться, це призведе до зростання безробіття, збільшення соціальної напруги та соціального вибуху. Україна не може забезпечити людей високооплачуваною роботою. Тому громадяни шукають можливість заробляти.

На жаль, в Україні зараз ситуація складається таким чином, що ми не можемо втримати своїх громадян і не можемо залучити в Україну достатню кількість трудових мігрантів. Хоча у нас такі самі проблеми демографічного характеру, як і в Польщі з трудовою міграцією. У нас ті ж проблеми, ті ж виклики, але рішення цих проблем відрізняється діаметрально.

Потрібно змінювати країну, щоб люди не виїжджали і поверталися. І робити це не гаслами. Так, щоб українці відчували зміни не вухами, а кишенями. Тоді трудова міграція скорочуватиметься і трудові мігранти повертатимуться.

Василь Воскобойник, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Яцек Павліцький Редактор міжнародного відділу Newsweek Polska
Володимир Гевко Маркетолог
Майкл Дракман Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні
Дар'я Лазарєва Експертка відділу клімату та транспорту ГО "Екодія"
Юрій Ніколов Співзасновник видання "Наші гроші"