Захід і Китай разом сядуть у поїзд майбутнього. Росія залишиться на узбіччі

Ні миру, ні війни

Джо Байден і Володимир Путін зробили ставки. Байден висунув доктрину відродження Заходу через повернення до ліберальних цінностей і стримування світового авторитаризму. Путін відповідає альтернативною доктриною, заявляючи про право Росії визначати вибір сусідніх націй і навіть їх розуміння своїх національних інтересів. У відповідь на західне стримування Кремль у Стратегії національної безпеки РФ оголосив про підготовку до "захисту держави від збройного нападу" і "задоволенні потреб держави і потреб населення у воєнний час". Слово "війна" стало і закордонним, і російським голосінням.

Виникає, однак, питання: якою мірою Кремль готовий відмовитися від Тріади — дотепної моделі існування Росії в пострадянський період? Тріада означає: "Бути із Заходом — Бути всередині Заходу — Бути проти Заходу". Тріада дозволяє Кремлю вважати Захід противником і одночасно використовувати його як економічний і технологічний ресурс. Тріада підтримується і чималою частиною західної еліти, яка стала провідником кремлівських інтересів на Заході (колишній німецький канцлер Шрьодер і колишній французький прем'єр Франсуа Фійон — гвинтики світової лобістської машини, що працює на Кремль). Невже можна відмовитися від такого винаходу?!

Якою мірою Кремль готовий відмовитися від Тріади — дотепної моделі існування Росії в пострадянський період? Тріада означає: "Бути із Заходом — Бути всередині Заходу — Бути проти Заходу"

Ось кілька обставин, які свідчать на користь конфронтації.

По-перше, для виправдання нескінченності влади Кремлю доводиться повертатися до пошуку "ворога". Захід є ідеальним "ворогом" — передбачуваним і який постійно шукає способи вмовляння Росії.

По-друге, "Доктрина Байдена" є приводом для мобілізації російського населення навколо влади для відсічі "ворогові".

По-третє, обраний Вашингтоном головний суперник — Китай має всі шанси уникнути ролі антитези ліберальної демократії. І тому, що Європа не хоче буцатися з Піднебесною — найбільшим торговим партнером Євросоюзу. І тому, що Китай зробив ставку не на ворожнечу, а на проникнення в західні судини. Якщо Росія хоче підірвати ліберальний світ, Китай адаптується до нього, пристосовуючи до своїх потреб.

Росія хоче підірвати ліберальний світ, Китай адаптується до нього, пристосовуючи до своїх потреб

Словом, Байдену буде важко зробити Китай ключовим антагоністом ліберальної цивілізації. Для цього доведеться з болем вирізати китайські щупальці із західного "тіла". Поки ніхто до цієї операції не готовий.

На перший план рано чи пізно вийде Росія. Зрозуміло чому: Росія більше докучає Заходу своїми гамбітами і Захід менше залежить від економічних відносин із Росією. Східна Європа проявила себе, як ефективний лобіст перетворення Росії на основного противника Заходу, здатного зруйнувати примирливі плани Берліна і Парижа. Нарешті, своєю войовничістю Росія дає можливість Китаю виглядати конструктивно.

Нова конфронтація, однак, не буде нагадувати колишню холодну війну. Тоді СРСР дотримувався домовленостей із Заходом. Росія при її асиметрії ресурсів із Заходом змушена грати, порушуючи правила. Чим ще компенсувати обмеженість потенціалу?

Нова конфронтація не буде нагадувати колишню холодну війну

Але Путін явно вагається зробити остаточний вибір, демонструючи когнітивний дисонанс. З одного боку, він таврує Захід. З іншого, він зустрічається з Байденом, неодноразово говорить з ним по телефону, стверджує, що обидві сторони шукають "шляху до зближення позицій", і веде діалог з Європою.

Російські військові обстрілюють британський Defender, але так, щоб у нього не влучити! Росія солідаризується зі США в Радбезі з питання відкриття коридору для гуманітарної допомоги сирійській провінції Ідліб. При цьому представники РФ і США в Раді Безпеки несподівано заспівали в унісон. Хакерська група REvil, яку підозрюють у зв'язках з Кремлем, раптом зникає після розмови Байдена з Путіним. А спецпредставник президента США з питань клімату Джон Керрі зустрічає в Москві дружній прийом. Дивна, одначе, війна…

Путін явно прагне повернутися в Концерт західних держав. Державність не терпить ізоляції. Діалог із Заходом потрібен Росії і для збереження Заходу в ролі наповнювача бюджету, і для того, щоб не опинитися в тіні Китаю.

Діалог із Заходом потрібен Росії і для збереження Заходу в ролі наповнювача бюджету, і для того, щоб не опинитися в тіні Китаю

Сценарій майбутнього буде залежати не тільки від наполегливості Америки, але й від того, який шлях обере Німеччина. Саме Німеччина є співавтором у створенні російської "бензинової" економіки (угода "газ в обмін на труби"). Саме Німеччина, мріючи про зміни в Росії через "зближення", забезпечує західне потурання щодо російського єдиновладдя. німецький "Der Russland-Komplex", однак…

Створюється враження, що поки Росія і Захід віддають перевагу когнітивному дисонансу, намагаючись знайти новий баланс стримування і діалогу. Коротше, ситуація "ні миру, ні війни" триває. Що за компот: надзвичайка, що виправдується пошуком ворога, всередині країни і співпраця з ним же зовні! Ця ситуація, пом'якшуючи ризики конфронтації, провокує дезорієнтацію і розкладання по обидва боки.

Поки ми гадаємо "війна чи мир?", дещо набуває контурів: все більше шансів на те, що Захід і Китай знайдуть спільну мову, разом створюючи "зелену економіку", і вони разом сядуть у поїзд майбутнього. Ось, що буде найболючішим ударом по Росії, яка залишиться на узбіччі. З сумом або із заздрістю дивлячись услід поїзду.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Володимир Гевко Маркетолог
Майкл Дракман Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні
Дар'я Лазарєва Експертка відділу клімату та транспорту ГО "Екодія"
Юрій Ніколов Співзасновник видання "Наші гроші"
Брайан Вітмор Cтарший науковий співробітник Atlantic Council