"Слуги" обіцяють боротьбу з олігархами. А знищують ProZorro й е-декларування

Ставали депутатами, міністрами, держслужбовцями, а за рік-два перетворювалися в мільйонерів

Приналежність до влади в Україні завжди була найприбутковішою бізнес-інвестицією. Люди, які ставали депутатами всіх рівнів, міністрами, державними службовцями, за рік-два або самі перетворювалися в мільйонерів, або казково збагачувалися їхні сім'ї. Цей ганж не оминув і нові обличчя. Інформація про те, що "слуги народу" отримують доплати в конвертах, звучала як від їхніх колег по фракції, так і від журналістів-розслідувачів. Платять депутатам по 10-20 тисяч доларів. Це саме стосується урядовців, чиновників адміністрацій і багатьох причетних до розподілу бюджету. Особливо характерним це було останнього коронавірусного року, коли гроші розподіляли на "Велике будівництво", медичні закупівлі. Ми бачили, як змінювалися статки "слуг народу". Вони один поперед одного міряються дорогими годинниками та сукнями. Нема гіршого пана, як той, що з Івана. Люди, які донедавна були ніким, отримавши гроші, вкладають їх у пафос.

Журналістські розслідування зацікавили НАБУ та НАЗК. "Слуги" вирішили знищити систему електронного декларування. Її створила попередня влада і вона була зав'язана під надання безвізу. "Слуги" почали масову атаку. На початку року внесли перші зміни. Знищити систему декларування повноцінно не можна, бо під неї підв'язаний безвіз. Тому вирішили мінімізувати критерії, придумали дві норми, які ставлять хрест на електронному декларуванні. Дозволили не публікувати майно родичів, якщо ті не надали такої інформації. Друга норма – унікальна. Раніше за неподання декларації загрожувало до двох років тюремного ув'язнення, тепер загрожує велике нічого. Можна подавати, можна – ні.

Ситника вони не знесли, НАБУ працює. НАЗК намагається демонструвати незалежність від Офісу президента, як і Антикорупційний та Верховний суди.

Президент і парламент зробили крок до створення нової касти младоолігархів - багатих людей, які мають бажання посунути старих політичних гравців

У результаті будемо мати зневіру суспільства у те, що можна побороти корупцію. Якщо ті зачатки, зроблені при попередній владі, викорінять, то буде зрозуміло, що корупцію у цій країні неможливо подолати. І ці "нові люди" за рік зробили ще гірше. Друге, що зрозуміють виборці, що ніколи не можна голосувати за нові політичні партії та проєкти. Бо ці партії не мають відповідальності, живуть одним електоральним циклом. За цей час мають одну мету – максимально капіталізувати свої фінанси. Живуть одним днем, набивають кишені.

На цьому "слуги" не зупинилися. Сьогодні змінами до закону вивели з системи ProZorro ключовий об'єкт "Великого будівництва" - Велику кільцеву довкола Києва. Лиш вдумайтесь у цю інформацію. Об'єкт, який фахівці оцінюють у не менш ніж 100 мільярдів гривень будуватимуть без жодних тендерних процедур, які б мали забезпечити прозорість і доброчесність. Це створює потенційні ризики що не менше 20-30 відсотків від 100 мільярдів можуть банально вкрасти. А дотичні до неї чиновники будуть повністю захищені. І все це відбувається на фоні гучних заяв Зеленського про боротьбу з олігархами. Натомість президент і парламент зробили крок до створення нової касти младоолігархів - багатих людей, які мають бажання посунути старих політичних гравців. На фоні знищення незалежних антикорупційних інституцій та антикорупційних правил гри маємо визнати - теза, що важливі не люди, а інституції - не має нічого спільного з реальністю. Навіть найкращі інституції, які не наповнені людьми, що мають відповідальність, політичну пам'ять і готовність до змін - не працюватимуть. Як показує досвід України, найкращі інституції знищують за один не повний електоральний цикл авторитарними популістами, які, дорвавшись до влади, мріють виключно про дерибан, а не прозорі однакові правила для всіх.

Віктор Таран, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі