Оточення Зеленського маніпулює довірою США

Президент був розгублений на зустрічі з Блінкеном

6 травня в Україну прибув державний секретар США Ентоні Блінкен. Він зустрівся із президентом України Володимиром Зеленським. Була розмова про російську агресію, корупцію і олігархів в Україні, необхідність реформ. Раніше голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що до 1 червня Верховна Рада ухвалить усі закони, необхідні для продовження співпраці з МВФ.

Влада займається імітіацією. Сумнівно, що вони зараз схопилися і побігли робити те, що необхідне для МВФ.

Вчора Блінкен сказав досить чітко. Що виміром успішності реформ буде якраз таки співпраця з Фондом. Якщо Україні дадуть транш, то американці будуть вважати – те, про що вони просили, говорили – відбувається.

Що назвали ключовим? Перше – реформа судової системи.

Голова Комітету з питань правової політики Костін набрехав, що узгодив із Венеційською комісією законопроєкт про реформування судів. Комісія чітко визначила, що думка міжнародних експертів повинна бути визначальною у порядку формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів, оцінювання Вищої ради правосуддя. Те саме написала і до законопроєкту президента.

Другий блок – антикорупція. А це повернення всіх повноважень, які були в НАЗК. Зокрема кримінальне покарання за брехню в деклараціях. Можливість Ситнику допрацювати до кінця терміну повноважень на посаді директора Національного антикорупційного бюро.

Натомість подали законопроєкт, після ухвалення якого Ситника можуть зразу звільнити.

Офіс президента хоче мати свого керівника НАБУ, щоб ним можна було крутити.

Офіс президента хоче мати свого керівника НАБУ, щоб ним можна було крутити

Відбувається гра. Люди біля президента Зеленського - Єрмак, Татаров - не мають щирих намірів щодо незалежності НАБУ, прокуратури, судів, корпоративного управління.

Будуть розмови: "Робитимемо те, се". А насправді буде навпаки. Логіка ОП: США нас не кинуть у війні з Росією, значить можна на все інше забити. Цьогоріч гроші не аж потрібні, можемо цей рік пройти, особливо якщо забрати два мільярди доларів, які лежать на рахунках резервів Нафтогазу. Того навіщо робити зміни? Зараз через РНБО наваляємо санкції ще на десяток-півтора людей – це всім подобається, рейтинги ростуть.

І з такою логікою влада далі може сидіти і вертіти.

Скільки можна говорити Зеленському, що до Єрмака немає довіри з боку партнерів. Скільки можна говорити про Татарова? Не звільняє. Значить вони гарантують Зеленському якусь іншу гру, дивіденди.

Вчора на зустрічі із Блінкеном президент був розгублений. Зеленський бачить, що американці дуже добре знають всю ситуацію в Україні. Прямо дали зрозуміти: нічого дурити.

Для України все це позитив. Негатив, що навколо Зеленського є декілька людей, які протидіють реформам. Бо перестають бути конкурентними у політичному середовищі, якщо росте незалежність інституцій.

Віктор Чумак, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Яцек Павліцький Редактор міжнародного відділу Newsweek Polska
Володимир Гевко Маркетолог
Майкл Дракман Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні
Дар'я Лазарєва Експертка відділу клімату та транспорту ГО "Екодія"
Юрій Ніколов Співзасновник видання "Наші гроші"