Вселенський патріарх приїде в Україну. Зеленський тут ні до чого

Після візиту Варфоломія українське православ'я перейде на новий рівень духовного розвитку

Вперше за останні декілька сотень років Вселенський патріарх приїде до України на святкування Дня Незалежності. Про це він розповів на зустрічі з делегацією народних депутатів із фракції "Слуга народу" у Стамбулі.

Давайте спробуємо розібратись чому візит Варфоломія І до України останні дні Офіс президента намагається винести як одне із своїх досягнень. Особливо дивно ці зави виглядають на фоні нещодавніх жартів Зеленського про "томос-термос" і ПЦУ.

Причина лежить на поверхні. Проблема в тому, що сьогодні мало хто зі світових лідерів готовий приїхати на святкування 30-річчя незалежності України. І причина не лише у коронавірусі. Набагато більший відбиток накладає імпотентна міжнародна політика, яку веде Офіс президента. За два роки вони примудрились зіпсувати відносини з багатьма колишніми союзниками. Американці, британці, поляки – всі з недовірою ставляться до Зеленського. А після того як наприкінці березня на Netflix вийде фільм розслідування по справі "вагнерівців" Україна ризикує опинитись у своєрідній ізоляції.

Американці, британці, поляки з недовірою ставляться до Зеленського

Тож на цьому фоні візит лідера світового православ'я ризикує бути чи не найбільшим дипломатичним успіхом команди Зеленського.


Але піднімаючи тему томосу та Православної церкви України, Зеленський автоматично потрапляє на інформаційно-електоральне поле Порошенка. І у цьому одна із найбільших пасток для Зеленського. Адже коли ти дублюєш чиюсь ідею, не розумієш суті того, що робиш, то виходить кумедно і відразливо для всіх, хто спостерігає за цим лицедійством.

Для електорату Зеленського таке копіювання навіть може бути відштовхуючим. Вони не розуміють чому Зеленський раптом почав хвалити те, з чого ще недавно публічно знущався. Виборці, яким томос важливий, все одно пам'ятають, як Зеленський називав його "термосом". Вони цих жартів не розуміли і це загравання перед ними нічим Зеленському не допоможе.

Піднімаючи тему томосу і Православної церкви України, Зеленський автоматично потрапляє на інформаційно-електоральне поле Порошенка. І у цьому одна із найбільших пасток для Зеленського

Водночас багато з них обурені - чому Варфоломій їде у гості до людини, яка зневажливо ставилась до їх цінностей.

Для відповіді на це питання достатньо проаналізувати "інформаційну пропаганду", яка ллється з пабліків "русского мира".

"Візит патріарха посилить розкол православ'я в Україні", "нас чекає захоплення храмів РПЦ та загострення протистояння в країні". Це далеко не повний перелік маніпулятивних заголовків з боку російських пропагандистів.

То чого саме бояться росіяни?

Потрібно розуміти, що історія держави Україна і української церкви - це два різні і водночас нерозривні процеси, які мають пряме відношення до становлення української ідентичності та незалежності. Наразі ці процеси розвиваються у паралельних реальностях, досягаючи конкретних результатів.

Візит Варфоломія не випадковий. Важливо розуміти, що він як світовий духовний лідер намагається відвідувати різні країни, проповідуючи цінності Віри.

Останні 30 років його постійно запрошували до України. Спершу він мав відвідати нашу країну у 2008 році. Але тоді росіяни зробили все, аби зірвати той візит. Потім українці очікували його в січні 2019-го, коли ми отримали томос. Тоді він відмовився, оскільки вважав, що цей візит використають у виборчій кампанії.

Сьогодні жодна політична кон'юнктура не заважає здійснити візит. Цим Вселенський патріарх виконає ще одну важливу місію – він поставить жирну крапку у духовному протистоянні, яке відбувається останні століття між Києвом і Москвою, демонструючи, що саме Київ є центром північно-східного православ'я.

Вселенський патріарх поставить жирну крапку у духовному протистоянні, яке відбувається останні століття між Києвом і Москвою, демонструючи, що саме Київ є центром північно-східного православ'я

Це буде публічне визнання відродженої Київської митрополії дасть сигнал іншим православним церквам, що потрібно прискорити легітимізацію Православної церкви України.

Нагадаю, зараз тільки 4 церкви її визнали. Дві категорично не визнають – Сербська і Російська.

Інші не визначились у своїй позиції. Тож візит Варфоломія може стати потужним сигналом іншим церквам, що Православна церква України – це їхня духовна сестра, яка потребує визнання.

Сподіваюсь також, що ми станемо свідками спільного богослужіння Варфоломія і очільника ПЦУ митрополита Епіфанія. Це може відбутися або в Андріївській церкві, яка зараз належить Вселенському патріарху, або в Софійському соборі.

Це буде унікальна подія, яка вкотре підтвердить прямий духовний зв'язок між центром православ'я, який знаходиться у Стамбулі, та Україною. Ця подія виконає ще одне геополітичне завдання. Візит та імовірне спільне богослужіння продемонструє всьому православному світу - намагання Москви стати центром православ'я потерпіли фіаско. У такому випадку це стане черговим ударом по ідеології "русского мира".

І саме вищеозначені фактори є ключовими причинами візиту патріарха до України.

На фоні багатовікового духовного протистояння у трикутнику Константинополь-Україна-Москва Зеленський і "слуги народу" відіграють мікроскопічну роль. Вони не лише не мають стосунку до цієї боротьби, але і до кінця не усвідомлюють всього.

У трикутнику Константинополь-Україна-Москва Зеленський і "слуги народу" відіграють мікроскопічну роль

Єдиною людиною у команді Зеленського, хто усвідомлював цю ситуацію, був ексзаступник голови ОП Трофімов. Одначе він грав на стороні Російської церкви, докладаючи зусиль із блокування перереєстрацій громад ПЦУ.

Цей візит безумовно зіграє роль об'єднуючого фактору для світових православних церков, демонструючи останнім, що центром православ'я залишається Константинополь. Він стане потужним сигналом для визнання Православної церкви України полякам, грузинам, чехам, болгарам та іншим церквам. Переконаний, що найближчі місяці на ПЦУ очікують нові визнання від церков-сестер, що стане гарним подарунком на 30-ліття незалежності України. Спільна святкова літургія Епіфанія та Варфоломія поставить жирну крапку у питанні української духовної ідентичності, що Україна – це не Росія.

І найголовніше.


На прикладі цього візиту ми вкотре бачимо різницю між політиком державником і аматором, коміком. Перший чудово розуміє, що емоціям нема місця на олімпі, де ухвалюють серйозні державні рішення. 
Варфоломій не може собі дозволити такої розкоші як емоційна образа за підлітковий стьоб якогось клоуна на сцені. Така позиція відрізняє його від мендельсько-арестовського оточення Зеленського, яке живе в постійних образах, інтригах.

Це видно навіть із останнього інтерв'ю Мендель, яка розповідає, що ніхто ніколи нічого хорошого для країни не зробив, крім Зеленського. Із такою поведінкою та розумінням політичних процесів президент і його оточення навіть до кінця не зрозуміє, який подарунок зробив Бог візитом Вселенського патріарха до 30-ліття незалежності України.

Віктор Таран, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Майкл Дракман Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні
Дар'я Лазарєва Експертка відділу клімату та транспорту ГО "Екодія"
Юрій Ніколов Співзасновник видання "Наші гроші"
Брайан Вітмор Cтарший науковий співробітник Atlantic Council
Іван Сидор Священник, секретар-референт Київської єпархії ПЦУ