Що таке розеола і чим вона небезпечна для дитини

Специфічний симптом – рожевий висип по тілу

У дитини висока температура: 39, часом навіть 40 градусів. Тяжко збивається ліками й швидко повертається знову. З інших симптомів часто — нічого. Батьки думають "може, це зубки ріжуться", але так триває понад день, два, три дні, тож сім'я звертається до педіатра.

Насправді це дуже поширена ситуація у сімей, де є малюки до 2 років. Такі симптоми можуть говорити про інфекційну хворобу, яка називається розеола.

У переважній більшості випадків вона проходить легко, не вимагає застосування якихось специфічних ліків чи засобів. От тільки проблема в тому, що не всі лікарі можуть її розпізнати. Ще один специфічний симптом розеоли — рожевий висип по тілу. Вона трапляється в той момент, коли температура тіла повертається до норми: на 3-5 день хвороби. І ось тут необізнані лікарі можуть передбачати цілу низку діагнозів: алергічний висип, "атиповий" кір чи краснуха тощо. Відповідно виписувати цілу купу ліків: від антигістамінних препаратів до антибіотиків. І це у переважній більшості випадків насправді є найбільшою небезпекою в інфікуванні розеолою. Бо дітям дають купу непотрібних ліків через діагнози, які не мають нічого спільного з реальністю.

Чим насправді є розеола та як вона лікується?

Розеола, як правило, легка інфекція, яка зазвичай вражає дітей до 2 років

Розеола, як правило, легка інфекція, яка зазвичай вражає дітей до 2 років. У деяких дітей хвороба проходить у дуже легкій формі, а інші можуть відчувати повний спектр неприємних симптомів. Розеола настільки поширена, що більшість дітей хворіють на неї ще до того, як підуть у дитячий садок. Тому дорослі люди переважно вже мають імунітет до розеоли.

Найпоширенішою причиною розеоли є вірус герпесу людини 6-го типу. Рідше, але також спричинити хворобу може інший вірус герпесу людини — 7-го типу.

Як і будь-який вірус розеола поширюється від людини до людини, коли заражена людина кашляє, чхає або перебуває поруч з іншими у закритому й погано провітрюваному приміщенні. Також можна заразитися після контакту зі слиною хворого — наприклад, попити з однієї чашки.

Поширюється від людини до людини, коли заражена людина кашляє, чхає або перебуває поруч з іншими у закритому й погано провітрюваному приміщенні

Хворіють на розеолу в будь-яку пору року. Переважно діти від 6 до 15 місяців.

Спочатку в дитини можуть бути:

- раптова висока температура;

- симптоми, схожі на застуду: біль у горлі, нежить і кашель;

- втрата апетиту;

- збільшені лімфовузли на шиї;

- набряклі повіки.

Ці симптоми тривають від 3 до 5 днів, перш ніж з'явиться висип.

Висип являє собою рожево-червоні плями. Зазвичай вони пласкі, але можуть бути й у вигляді горбиків. Деякі плямки можуть бути оточені білим кільцем. Зазвичай висип вражає спершу груди, живіт та спину. Пізніше може розповсюдитись на шию та руки. Висип може дійти й до обличчя та ніг, а може й ні. Під час розеоли висип не свербить й не викликає іншого дискомфорту. Він може зійти вже за кілька годин, а може за кілька днів. Мазати прищики нічим не потрібно, вони зникнуть самі.

Під час розеоли висип не свербить й не викликає іншого дискомфорту. Він може зійти вже за кілька годин, а може за кілька днів

Інформація про симптоми надана лише для ознайомлення. В будь-якому разі кінцевий діагноз має ставити лікар. Але якщо ви підозрюєте, що ваш лікар чи лікарка помилково трактує симптоми хвороби та не може обґрунтувати призначення якихось препаратів — сходіть на консультацію до іншого педіатра чи сімейного лікаря.

Що робити, якщо у вашої дитини розеола:

- Якщо дитина погано почувається — дайте їй відпочити.

- Слідкуйте, щоби вона обов'язково випивала багато рідини.

- Якщо температура викликає почуття дискомфорту — дайте дитяче жарознижувальне. Розмір дозування вам має сказати лікар.

Не треба закутувати, одягати, вкривати дитину додатковими ковдрами. Їй має бути комфортно, а не спекотно. Давайте ліки лише в тому дозуванні й часовому проміжку, який рекомендував лікар.

Не треба закутувати, одягати, вкривати дитину додатковими ковдрами. Їй має бути комфортно, а не спекотно

Терміново зверніться до лікаря, якщо:

- Дитина молодша 3 місяців і має температуру 38 градусів або вище.

- Дитина віком від 3 до 6 місяців і має температуру 39 або вище.

- Має високу температуру, яка триває 5 днів або довше.

- Поводиться незвично і ви хвилюєтеся.

- Температура не знижується після парацетамолу чи ібупрофену.

- Демонструє ознаки зневоднення: підгузки сухі або не дуже мокрі, дитина плаче без сліз, "запалі" очі.

Терміново викликайте екстрену допомогу, якщо:

- Дитина діє розгублено, говорить сплутано чи без сенсу.

- Синя, бліда або плямиста шкіра, губи або язик.

- Висип, який не зникає, якщо на нього натиснути.

- Є утруднене дихання, задишка або дуже швидке дихання.

Від розеоли немає вакцини, тож єдиний спосіб захиститися — уникати контактів із хворими

Як правило, розеола проходить легко і без наслідків. Але людям, в яких ослаблена імунна система, наприклад, після трансплантації органів, потрібно бути дуже обережними, щоби не захворіти. Бо в таких випадках розеола, як і інші віруси, можуть спричинити небезпечні ускладнення.

Від розеоли немає вакцини, тож єдиний спосіб захиститися — уникати контактів із хворими. Тому так важливо, щоби в разі хвороби, ви обмежили контакти зі здоровими людьми, поки температура в дитини не повернеться до норми.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Юлія Дукач Аналітикиня проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Дмитро Ярош Командувач Української добровольчої армії
Віктор Лещинський Президент Національного експертно-будівельного альянсу України
Олег Романчук Публіцист
Володимир Ярославський Шеф і керуючий партнер ресторану "Lucky"