Вільна економічна зона на Донбасі: диявол криється в деталях

Ніхто не контролюватиме опитування. Офіс президента сам намалює відповіді

Президент України Володимир Зеленський озвучив друге запитання опитування – чи готові ми підтримати вільну економічну зону на Донбасі. Питання для опитування надто складне, бо навіть спеціалісти не розуміють його сутності. Надто воно нагальне. А диявол, як відомо, криється в деталях.

Що не зрозуміло:

1. Змістовно. Що ця вільна економічна зона на Донбасі передбачатиме, наприклад, у політичному плані? Хто здійснюватиме управління зоною? Тобто, чи не є це завуальованим особливим статусом Донбасу проти якого виступає більшість українців. І який після голосування можна закріпити в Конституції України як "особливий статус Донбасу - вільна економічна зона".

2. Територіально. Можливо, хтось не знає, але Донбас – це Донецький вугільний басейн. Тому східна частина Дніпропетровської області - це також Донбас. Тобто є аж чотири варіанти на які ця зона буде розповсюджуватись: ОРДЛО, Донецька і Луганська області повністю, Донецька і Луганська області у географічних межах Донбасу (без донецького Приазов'я та луганської Слобожанщини) і географічно Донбас у цілому (із західним Донбасом у Дніпропетровській області). Тому без змістової і територіальної конкретики питання ні про що.

Східна частина Дніпропетровської області - це також Донбас

Які прогнози щодо голосування по цьому питанню? Якщо б це було вільне і контрольоване на коректність волевиявлення, то я спрогнозував би, що більшість сказала б "ні". Тому що українці не усвідомлюють для чого це. А пропаганда (у тому числі й частково наша - українська) робить з людей, що живуть на Донбасі ворогів.

Але враховуючи, що ніхто контролювати опитування не буде, то відповідь не залежатиме від того, що думають українців. А від того, які плани в Офісу президента щодо Донбасу:

- або продовження гри за російським сценарієм прочитання Мінських угод і внесення змін до Конституції щодо особливого статусу, ґрунтуючи свої дії на "народному волевиявленні";

- або заморожування, враховуючи страх перед "агресивною меншістю" та розуміння, що Росія не збирається йти на поступки і будь-який прогрес по Донбасу зараз буде супроводжуватись здачею національних інтересів.

Тому, Офісе президента, гарна спроба, але для мене ви і далі будете нести відповідальність за те, що відбувається у переговорному процесі. Не залежно від відповіді, яку ви ж самі і намалюєте на друге питання.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"