У грибах більше білка, ніж в овочах. Але не варто вважати їх рослинним м'ясом

Маслюки – рекордсмени за вмістом цинку та міді

Вважається, що гриби мають масу корисних властивостей, тому широко застосовуються у кулінарії. Адже навіть невелика добавка грибів робить страви більш смачними й ароматними.

Але що являють собою гриби не в гастрономічному сенсі, а за хімічним складом? Часто гриби називають рослинним м'ясом через великий вміст в них білка. Чи дійсно це так?

В 100 г сирих грибів, залежно від виду, 2–5 г білка.

В 100 г сирих грибів, залежно від виду, 2–5 г білка

Це більше, ніж у капусті, кабачках та інших овочах. Приблизно стільки ж, у кашах з цільних круп, але менше, ніж в бобових. Тому я б не поспішала вважати їх рослинним м'ясом. Але звідки в публікаціях про гриби інформація про високий вміст білка?

Справа в тому, що в 100 г сухих грибів може міститися до 30 г білка. Але хто може приготувати 100 г сухих грибів і з'їсти без наслідків для травної системи? То ж бо і воно. Я таких людей не зустрічала.

Гриби важка для перетравлення їжа. Перш за все це пояснюється тим, що вони містять хітин – природний рослинний сорбент. За своєю будовою хітин дуже близький до целюлози рослин, виконує опорну і захисну функцію клітин грибів. Як і целюлоза, він не перетравлюється і не засвоюється нашою травною системою. Варто пам'ятати про міру.

Велика кількість хітину може викликати відчуття дискомфорту, підвищене газоутворення і больові відчуття.

Велика кількість хітину може викликати відчуття дискомфорту, підвищене газоутворення і больові відчуття

Разом з тим наявність у грибах хітину та інших харчових волокон дає тривале відчуття насичення, якщо гриби вживати в помірній кількості.

Щодо вмісту вітамінів та мінералів. У деяких грибах міститься велика кількість важливих елементів, як цинк та мідь. Одні з таких рекордсменів за їх вмістом, наприклад, маслюки. Окрім цього в невеликій кількості присутні вітамін В12 і вітамін Д.

В інших рослинних продуктах ці вітаміни практично не зустрічаються, бо основним джерелом є продукти тваринного походження. Не можна сказати, що у всіх грибах однаково високий вміст вітамінів групи В або інших вітамінів і мінералів. Вони накопичують їх по-різному. Одні більше, Інші менше.

До переваг грибів відносять наявність природних антиоксидантів-гліканів. Грибні глікани мають цілющі властивості, антиатеросклеротичну і протиракову дію.

Хто повинен уникати грибів?

Вживати гриби не рекомендується дітям і літнім людям – для них це досить важка їжа. Так само і тим, що страждають захворюваннями шлунково-кишкового тракту, вагітним та годувальницям. І звичайно, гриби будуть виключені з раціону людей, які страждають харчовою алергією на них.

Тим же, у яких зі здоров'ям все в порядку, годяться будь-які їстівні гриби. Головне, визначитися з їх кількістю і частотою вживання, щоб не викликати проблем з травленням.

Для приготування нарізайте їх якомога дрібніше, а приготовані ретельно пережовуйте, щоб гриби засвоювалися легше. Врахуйте при цьому, що в ніжках грибів хітину більше, ніж в капелюшках, тому ніжки нарізайте більш дрібно.

Хороший спосіб зберегти гриби на зиму - відварити їх та заморозити.

Вживати в їжу потрібно гриби, зібрані в екологічно чистих районах. Адже вони здатні накопичувати з повітря, ґрунту і води важкі метали, органічні токсини й радіоактивні речовини. У їжу використовуйте тільки ті гриби, в яких ви впевнені на сто відсотків.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Павло Шеремета Економіст
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"