Тимофій Милованов
Ексміністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства
21.09.2020
13112

Ми не можемо собі дозволити підвищувати пенсії і мінімальну зарплату

Економіка падає. Потрібно ті обмежені кошти, що є у держави, спрямовувати на розвиток економіки та суспільства

Українці не люблять платити податки. Водночас вимагають від держави пенсій, якісних чиновників і правоохоронців, гарні дороги та сучасний публічний транспорт.

Не хочуть платити високі зарплати міністрам, депутатам і керівникам держпідприємств. Водночас дивуються, що їхніми податками та державним майном керують злодії або ідіоти. Жаліються на поганих політиків, але самі в політику чи держслужбу не йдуть.

Парадокс. Точніше - пастка бідності. Якщо ви хочете платити маленькі податки, то ви не повинні радіти підвищенню пенсій або збільшенню мінімальних зарплат. Або навпаки, якщо ви хочете високі пенсії, якісну державну медицину, сучасну освіту, високі мінімальні зарплати, то потрібно платити значні податки.

Певна частка читачів скаже, що, мовляв, я не правий, і можна досягти й низьких податків, і якісних державних послуг. Більше того, саме через низькі податки можна покращити ситуацію в державі. Хтось розкаже про оптимальне (мале) податкове навантаження чи криву Лафера. Логіка (помилкова) наступна: низькі податки дозволять бізнесу та економіці розвиватись. Якщо бізнесів буде більше, то буде більше надходжень у бюджет. У чому тут логічна помилка? У тому, що швидко так не стане. Зниження податків зараз може означати збільшення надходжень у майбутньому. Але це також означає менше грошей на пенсії, медицину, освіту саме зараз.

Бюджетні гроші - це кошти платників податків

Коли ми всі радіємо, що збільшили пенсії чи мінімальні зарплати (за рахунок бюджету), то маємо розуміти, що немає ніяких бюджетних грошей. Ці бюджетні гроші - це кошти платників податків. Навіть якщо уряд запозичує чи друкує гроші, все одно за це платить платник податків та споживач. Тому підвищення мінімальних зарплат та пенсій зараз - це збільшення податкового навантаження сьогодні та в майбутньому, а також зменшення інвестицій в розвиток.

В економіці все взаємопов'язано. В реальності підвищення пенсій та мінімальних зарплат відбувається за наш з вами рахунок. Багато хто скаже - "хай олігархи чи чиновники перестануть красти і підвищимо пенсії за їхній рахунок". Будемо реалістами, а не фантазерами. По-перше, вони не перестануть. По-друге, щоб вони перестали, потрібно реформувати систему судів та правоохоронних органів. А найкраще - політичну систему. Будувати партії. І не підтримувати на виборах корупціонерів, популістів, проросійські партії. Це довго і зараз не дуже виходить.

Зараз економіка падає, а ми підвищуємо соціальні стандарти. Замість цього потрібно ті обмежені кошти, що є у держави, спрямовувати на розвиток економіки та суспільства. Через освіту, через розвиток інфраструктури, через капітальні інвестиції і модернізацію виробництв, через зменшення податків.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Павло Шеремета Економіст
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач