Лукашенко і Путін грають в "білоруську рулетку". Ставки високі

Президент Білорусі не хоче повторити долю Януковича

Затримання у Білорусі бійців приватної військової компанії Вагнера, які прибули у країну чи то з метою взяти участь в дестабілізації ситуації, чи то транзитом для дестабілізації ситуації десь-інде, показало, як далеко зайшла ситуація в пекельній грі, яку ведуть між собою Олександр Лукашенко і Володимир Путін. І ставка в цій "білоруській рулетці" навіть не влада. Ставка в цій рулетці - сама Білорусь.

Лукашенку хочеться бути в сильній позиції і не мати жодних проблем з продовженням власних повноважень - тільки це дозволить йому продовжувати лавірувати між Росією і Заходом й не погоджуватися на поглинання Білорусі. Саме тому він витіснив з внутрішньополітичного життя всіх, хто ще сприймав Білорусь як самодостатню державу, як країну під біло-червоно-білим прапором, а не під тією пародією на радянський прапор, яку Лукашенко став використовувати після перемоги на виборах президента в 1994 році, - пише Віталій Портников для "Грани.Ру".

Що люди можуть вийти просто проти нього, Лукашенку до останнього часу навіть в голову не приходило

Його головна суперниця - дружина опозиційного блогера, якого відправлили у в'язницю. Їй допомагають штаби колишнього керівника газпромівського банку, якого відправлили туди ж, і колишнього дипломата, який взагалі виїхав до Москви і розповідає звідти про чесні російські вибори в прозорих скриньках і нечесні білоруські в непрозорих. Чому Лукашенку потрібні саме такі суперники? А тому що він впевнений - навіть якщо вони переможуть на виборах, ніхто не вийде захищати їхню перемогу. Адже раніше виходили - за Білорусь. А тепер за що - за Тіхановську? За Бабарика? Смішно навіть.

Що люди можуть вийти просто проти нього, Лукашенку до останнього часу навіть в голову не приходило - чого дивуватися, диктатори живуть у своєму власному світі. Зате це явно приходило в голову Путіну - ось навіщо "вагнерівці" в Мінську.

Путін хоче пов'язати Лукашенка кров'ю - як хотів в 2014 році пов'язати кров'ю Януковича, адже Київ тоді теж аж кишів російськими агентами і порадниками. І зовсім не для того, щоб скинути білоруського диктатора, ні. А щоб Лукашенку в буквальному сенсі слова не було куди більше бігти, крім як до Ростова. Щоб припинилися будь-які його контакти із Заходом і будь-які устремління щодо збереження білоруської державності. Щоб Лукашенко розумів: тепер тільки Росія зможе зберегти йому владу і життя. Захід його не захистить, білоруси - якщо що, посадять. А Володимир Володимирович забезпечить почесну пенсію.

Путін хоче пов'язати Лукашенка кров'ю - як хотів в 2014 році пов'язати кров'ю Януковича

Пов'язавши кров'ю Януковича, Путін отримав Крим і шматок Донбасу - хоча, звичайно, розраховував на більше. Від Лукашенка Путіну потрібна вся Білорусь. І диктатор повинен опинитися в безвихідній ситуації, повинен сам зрозуміти, що без капітуляції на російських умовах йому нікуди. Зате сама капітуляція - це спокійна старість на Рубльовці і запрошення на прийоми на День Росії. А можна навіть і довічними сенатором стати - тепер є і така опція.

Потрібно тільки приєднатися до Росії областями. Ну або в потрібний момент віддати владу тому, хто буде готовий до аншлюсу. Ось, власне, і весь сенс путінської гри. І ось чому Лукашенку доводиться раз-по-раз переходити "червоні лінії" у відносинах з головним союзником і спонсором.

Він дуже не хоче повторити долю Януковича.

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Погода