Хабаровськ став серйозною проблемою для Кремля. Росія опинилася у пастці

Влада не готова до несподіванок і робить дурниці

Кремль не знущається, пославши втихомирювати Хабаровськ Михайла Дегтярьова (тимчасовий виконувач обов'язків губернатора. - Gazeta.ua). Хоча це і виглядає, як знущання.

Хабаровськ - системна проблема з безліччю складників. Ось тільки деякі з них. У владі немає управлінців - політиків, які готові керувати регіонами, з огляду на місцеві інтереси. Сама система управління ліквідує поняття "місцевий інтерес" разом з місцевим самоврядуванням.

Кремль не підготував професіоналів, які могли б вирішувати суспільні і політичні конфлікти. Повпред Трутнєв - це сірник до гніту. Кремль не має інформаційного каналу, здатного поставляти наверх достовірну інформацію. Те, що адміністрація Хабаровська заявила в суботу про 6,5 тисяч протестувальників - це приклад дезінформації. Яку, очевидно, буде відтворено нагорі. Але якщо центр все ж отримує вірну інформацію, але його рішення посилюють проблему - це тривожний сигнал про якість влади.

Ще тривожніше те, що система не має механізму реагування на кризи. Про що ми переконалися під час піку пандемії. Влада взагалі не готова до несподіванок. А якщо вона і готується до них, то шляхом бетонування виходів для можливих сплесків. Самі здогадайтеся, що відбувається з тиском під бетоном.

Влада довго думає і скрипить. А потім робить дурницю

У результаті система управління впадає в параліч при виникненні будь-якої події, що виходить за межі кремлівської "норми". Влада довго думає і скрипить. А потім робить дурницю. Типу відправлення в Хабаровськ Дегтярьова із запасом гарячого. "Казус Дегтярьова" важливий для розуміння кремлівської логіки. У кризовий момент система випльовує деструктивне для неї самої (!) рішення.

Кремль підготувався до знайомих форм протестів - через чергування вибіркових репресій і підкупу. Досі вдавалося зам'яти, нейтралізувати і змікширувати локальні протести - від Шиеса до Єкатеринбурга. Вдалося закатати Москву і проігнорувати невдоволення проти конституційних поправок.

Однак влада не знає, що робити зі стихійним невдоволенням електорату, який є її базою. Так, саме кремлівська реакція на Хабаровськ привела до політизації там стихійного і спочатку неполітичного невдоволення.

У Хабаровську влада не витримала тест-драйву. Тим часом, її чекають нові випробування. Зокрема, вересневі вибори. Кремль сподівається, що триденне голосування гарантуватиме результат. А якщо чергове приниження викличе реакцію принижених? Якою буде відповідь влади - параліч, а потім жесть?

У Хабаровську влада не витримала тест-драйву

Як пройти через інші випробування - незавершена пандемія, економічна рецесія? Читаємо: МВС і Росгвардія витратили на закупівлю спецзасобів для придушення протестів 7,3 млрд за 5 років. Чи вистачить коштів для Далекого Сходу?

Кремль вже почав готуватися до забезпечення стабільності в ситуації падіння життєвого рівня і при обмеженні коштів для дрібних подачок. Це для Росії новий етап життя. Населення має добровільно погодитися жити гірше. При цьому мовчати і висловлювати владі схвалення. Коротше, від народу чекають національного мазохізму! А якщо народ не погодиться? Що тоді? Адже в системі не закладено механізму мирної відповіді на невдоволення!

Хабаровськ - попередження для влади про загрозу. Поки, можливо, в перспективі. Одночасно це картинка, яка покаже, як Кремль буде реагувати на виклики, які система геть виключає. Нема в її налаштуваннях файлу про згоду, обговорення, представництво інтересів, визнання помилок. Ці поняття відсутні в кремлівському словнику.

Росія опинилася у пастці, яку створила сама влада. Намагаючись зберегти стійкість при скороченні ресурсів, Кремль не може допустити навіть напіввідкритої кватирки. Не можна систему розгерметизовувати. Потрібно навпаки - будувати рови і обкопуватися. Відкрити вікно навіть на трохи - буде ознакою слабкості. Виникне загроза синдрому Горбачова, який зняв обруч, і все посипалося.

Отже, будуть тиснути. Це логіка такої конструкції. Хто б там всередині не сидів. По-іншому просто не можна. Але чим більше вони закупорюють канали, чим сильніший тиск в судинах. І тим більша загроза вибуху.

Шрами і пам'ять про приниження гідності в суспільстві залишаться

Трагедія в тому, що, судячи з нинішнього літа, Кремль робить все для того, щоб цю конструкцію не можна було реформувати мирним способом. У цій конструкції немає навіть функції поступок населенню. Далекий Схід показує, до чого це призводить.

"Закатати!" - впевнені кремлівські стратеги. Але шрами і пам'ять про приниження гідності в суспільстві залишаться. Залишаться надовго і в якийсь момент дадуть про себе знати.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Погода