Новітнє "купуй американське" як модель для "купуй українське"
Від нас залежить, чи відбудеться Україна як успішна й історично суб'єктна нація
Кандидат у президенти США від Демократичної партії Джо Байден представив свій план порятунку економіки, який назвав "Купуй американське".
План у $700 млрд стане найбільшою інвестицією в економіку США з часів Другої світової війни, за словами Байдена. Зокрема, започаткує бум робочих місць у виробництві і нових технологіях в США.
"Коли федеральний уряд витрачає гроші платників податків, ми повинні використовувати їх для покупки американських виробів та підтримки американських робочих місць", - сказав Байден.
Отже маємо новий сплеск у США ідеології економічного протекціонізму, і зокрема політики "Купуй американське" як основи інноваційної реіндустріалізації країни.
Це нове гасло і план Байдена - конкурент в економічній площині до гасла Трампа "Американське передусім" і його політики повернення виробництва і робочих місць до США.
Але для нас, українців, важливо, що обидва - і Трамп, і Байден - займають позицію економічного націоналізму/протекціонізму, що протистоїть мейнстріму неолібералізму, з яким всередині США вже фактично покінчено.
Очевидно, що маємо застосовувати в Україні "кращі світові практики".
Здоровий глузд і стратегічний прагматизм підказують, що слід діяти так, як діяли і діють нації, що стали розвиненими і багатими, а не так, як вони тепер радять робити іншим.
Слід діяти так, як діяли і діють нації, що стали розвиненими і багатими, а не так, як вони тепер радять робити іншим
До речі, як свідчить професор Ерік Райнерт, цю тезу вперше проголосили в Конгресі США у 1820-х роках. Оригінально вона була: "слід робити так як робили англійці, а не так, як вони радять та вчать інших". Це тоді, коли промислово потужна Британська імперія намагалася нав'язати молодим, економічно слабким, фактично сільськогосподарським Сполученим Штатам "вільну торгівлю" і свої промислові товари.
А тепер увага, "Купуй українське, плати українцям" - назва законопроєкта, який Верховна Рада ухвалила у першому читанні ще у 2017 році.
Законопроєкт стосувався державних закупівель. За взірець було взято діючий закон США "Купуй американське", ухвалений ще в часи Великої депресії 1930-х років.
До подальшого блокування його ухвалення в цілому як закону тоді активно долучилися як влада, що перебувала під зовнішнім управлінням міжнародних структур, так і неоліберальні "експерти".
Законопроєкт згідно з Регламентом перейшов у нову Раду для прийняття в цілому, але восени 2019-го був остаточно знятий з розгляду.
Тепер під час пандемічної економічної кризи цей закон був би вкрай корисним для порятунку економіки країни. Але ж він пав черговою жертвою неоліберальної ортодоксії, насаджуваної ззовні в Україні під виглядом єдино правильних "економічних реформ".
Звісно, що попри зазначені зрушення у США нам будуть і далі нав'язувати догми збанкрутілого неолібералізму в інтересах транснаціональних корпорацій, міжнародних фінансових спекулянтів і доморощених олігархів. Адже "що дозволено Юпітеру (США), те не дозволено бику (Україні)".
Однак наше виживання і гідне майбутнє на своїй землі все рівно залишається в наших руках. І чи відбудеться Україна як успішна й історично суб'єктна нація залежить, передусім, від нашого розуму, духу, волі і дій.
Коментарі