Президент доручив підняти мінімальну зарплату на 37%. Де взяти гроші?

Не шукаємо легких шляхів

Президент сказав, що ми не шукаємо легких шляхів. І поставив уряду завдання підняти мінімальну зарплату на 37% за рік.

Уряд відповів "так". І мінімальна зарплата має стати через рік уже 6500 гривень.

Дійсно, не шукаємо легких шляхів.

Що такого має трапиться в кризовий рік, щоб зарплата в гривні виросла на 37%? Питання риторичне. Якщо ми, звичайно, не плануємо девальвацію гривні. Адже такий сценарій є. Подивилися на рейтинги. Побачили, що 61% українців проти співпраці з МВФ і взагалі всяких там кредитів, перестали співпрацювати з Фондом, отримали дефолт з різкою інфляцією і девальвацією. І ось тоді в мінімальній зарплаті в 6500 гривень вже немає нічого дивного. Та й українці отримають те, що хотіли. Адже не хочуть кредитів? Не хочуть. Без кредитів у світі живе тільки Північна Корея. Значить цього хоче більшість українців? Тарілка рису на день? Отримали те, що хотіли. Все справедливо. І зараз президент і уряд просто прозорливо зазирають у майбутнє, приймаючи рішення наперед.

Без кредитів у світі живе тільки Північна Корея

Але давайте припустимо, що ніхто не робив самогубних дурниць. І у нас не падає курс вдвічі. І не галопує інфляція. З якого переляку тоді, крім як бажання президента, економіка повинна забезпечити такий шалений приріст зарплат? А зростання майже на 40% за рік - це шалене зростання. Не природне.

Минулого разу, коли мінімальну зарплату різко підвищили, це стало вже результатом різкої девальвації. І просто відбило реальність. А зараз? Що відображає зростання на 40% за рік? Де гроші? Де їх взяти, вірніше?

Що таке в принципі зростання мінімальної зарплати? З одного боку, це зростання витрат бюджету. Бо зарплати бюджетників треба підвищувати. І це під час кризи. На тлі рекордного дефіциту бюджету. Ці гроші тоді треба або друкувати, або позичати. Але якщо ми залишаємося з МВФ, то руки для друкування грошей у нас зв'язані. Та й ми сказали, що без самогубств. А значить гроші треба позичати. Але це різке зростання боргового навантаження, яке і так у нас цьогоріч значно зросте, з 5% до 67% від ВВП. А в наступному році значить продовжимо нарощувати стаханівськими темпами?

З іншого боку, це детінізація. Дуже часто в Україні мінімальна зарплата - це мінімальна офіційна зарплата. І все інше просто платять у конверті. Коли ми різко збільшуємо мінімальну зарплату, то просто росте та прозора частина. З одного боку, це добре. Чим менше зарплат в конвертах, тим краще. З іншого - в кризовий рік це може означати більше навантаження на бізнес, який і так під ударом від карантину і падіння купівельної спроможності. Чи потрібна така форсована детінізація саме зараз, без зняття корупційної ренти, питання відкрите. Адже з одного боку - тінь це погано. Це однозначно погано. З іншого боку - шок для бізнесу на тлі кризи не є добре. І треба шукати якесь рішення.

Немає жодних економічних причин для такого зростання зарплати

Але ключове - немає жодних економічних причин для такого зростання зарплати. Це абсолютно штучне рішення. У дусі відчайдушних популістських автократій. У дусі Венесуели.

І так, в Україні дійсно низькі зарплати і низькі пенсії. Але просто підвищувати їх "по моєму бажанню по моєму велінню" - це шлях курця. Щоб вони росли - повинна зростати економіка. Щоб росла економіка - повинні прийти інвестиції, причому бажано прямі зовнішні інвестиції. А щоб вони прийшли, їм необхідно почуватися в безпеці. А значить має зберігатися макроекономічна стабільність і бути проведена справжня судова реформа і реформа силовиків. І тоді так, зарплати почнуть рости.

Другий шлях - не швидкий. Але він працює. А перший не працює. Перевіряти це щоразу вже набридло.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Погода