10-12 років – найневдаліший вік для розмов про секс

Мить між "занадто рано" і "ми спізнилися" - дуже швидкоплинна. Її важливо не пропустити

Коли 5 років тому я починала проводити лекції для батьків, більшість дорослих були переконані, що початок пубертату - найкращий час для бесід про тіло, дорослішання, безпеку, контрацепцію і секс.

І яке ж було їхнє здивування, коли при спробі заговорити на цю тему, більшість зустрічала серйозний супротив: "Я не хочу нічого про це знати", "Мені нецікаво", "Припини говорити про це!", "Мені ще рано". Хоча діти в цьому віці не тільки багато знають про секс від одноліток, а й детально вивчили інформацію 18+ в інтернеті.

Це означає тільки одне - батьки упустили момент, коли доньці чи сину було комфортно з ними говорити на ці теми.

У 4-8 років діти найчастіше охоче спілкуються про все на світі. Їм цікаво дізнаватися щось нове, робити відкриття про себе, світ, обговорювати інформацію з батьками, бабусями, дідусями, друзями. Вони готові читати книги, слухати цікаві історії, задавати мільйон питань. Але в цей період найчастіше не готові до таких тем батьки - "Занадто рано!".

У 4-8 років діти найчастіше охоче спілкуються про все на світі

Ближче до 9 років багато дітей закривається. Починається процес сепарації. З'являється сором, незручність при обговоренні інтимних тем з дорослими. А в період 10-12 років більшість реагує відразою на теми стосунків, сексу, близькості, поцілунків.

"Фу. Цілуватися і займатися сексом - це так огидно. Як дорослі взагалі на це погоджуються?" - часто запитують мене п'ятикласники. - Нас нудить, коли ми про це думаємо! Не будемо одружуватися/виходити заміж і народжувати дітей.

Це такий період. Природа оберігає дітей, що дорослішають, від ранніх сексуальних контактів. У когось він може початися раніше, у когось - пізніше. У когось пройти зовсім непомітно. У когось - затягнутися. У всіх по-різному.

Але ті, хто почав раніше говорити з дітьми про дорослішання і секс, зможуть ефективніше підтримувати цю комунікацію і в препубертаті, і в підлітковому віці. Адже мить між "занадто рано" і "ми спізнилися" - дуже швидкоплинна. І її важливо не пропустити.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Тарас Антипович Письменник, сценарист
Погода