Цьогоріч можна обійтися без ЗНО

Турбулентність охопила всі сфери життя людей і країн

Як реагувати на скасування пробного ЗНО, а потім, можливо, і основного?

Тут така справа.

1. Якщо є ризик, що діти захворіють або повезуть назад додому віруси, то це рішення має свій сенс, тому що здоров'я завжди дорожче будь-яких іспитів.

2. Те, що в цьому році з ЗНО повний хаос - це так. Але хаос зараз у всьому, і страждати доводиться всім. Тут ніхто не винен.

3. Так, порушені всі правила, порядки, інструкції, терміни... На жаль. Треба звикати, що тепер в житті кожної людини будуть порушуватися всі правила, терміни і обіцянки. Турбулентність охопила всі сфери життя людей і країн.

Більш того. Ввважається, що школа готує до реального життя. Ось і готує. Таке життя.

Зрозуміло, що всі хотіли б чітких правил і запланованих колись термінів, і не тільки по ЗНО. Тепер таких гарантій не буде ні в чому. На жаль.

4. ЗНО - це лише ЗНО. Як сказав Фрейд, "банан - це всього лише банан"... Так що шкільний іспит не може ставати трагедією всього життя, якщо щось з цим ЗНО пішло не так.

Шкільний іспит не може ставати трагедією всього життя, якщо щось з цим ЗНО пішло не так

5. Треба дивитися ширше і далі. Навіть ті, хто здали успішно ЗНО і навіть поступили в найбільш рейтингові вузи, в цих вузах отримують вельми слабкі знання і вміння. І після закінчення цих навіть найбільш рейтингових вузів - не мають ні роботи, ні зарплати, ні перспектив.

Значить, щось у цій системі оцінювання таке слабке, що не дає навіть мінімальних життєво-навчальних гарантій. Тоді навіщо все це?

6. Так як ситуація із ЗНО форс-мажорна, то можливий полегшений варіант (тимчасовий, тільки для цього року) - обійтися без ЗНО. А зараховувати ті оцінки, які виставлені за підсумками року. Це буде не дуже справедливо і порушенням всього і вся. Але це ж форс-мажор, в якому ніхто не винен.

Я пам'ятаю, як аналогічна несправедливість була, коли перевели освіту на десятирічку. І в один рік вступали до вузів ті, хто закінчив і 11 річне, і 10 річне навчання - одночасно. Конкурси до вищих навчальних закладів підстрибнули рівно вдвічі! І було багато сліз і гніву.

Звичайно, нічого хорошого в такому нервуванні немає.

7. Я думаю, що це коронавірусне цунамі повинно привести до повного перегляду всієї системи освіти: її контенту, її виконавців-вчителів, її технологій і її системи оцінювання.

Коронавірусне цунамі повинно привести до повного перегляду всієї системи освіти

А також досконалого нового "містка" від школи до вузів. І можливо, це буде вже зовсім не ЗНО в його нинішньому вигляді.

8. Ви запитаєте - а як повинно бути? Про це ми поговоримо наступного разу. Ви ж знаєте, що є зовсім інші моделі освіти - набагато розумніші, більш людяні і результативні.

А зараз - діяти по ситуації, яку неможливо змінити, ні гнівом, ні протестами. А також розглядати інші варіанти вибудовування долі своєї дитини.

А тут вже дуже багато варіантів. Тому шукаємо способи дивитися в майбутнє з оптимізмом.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Погода