П'ятого президента створила війна. Шостого створюватиме економічна криза
Зеленський повторює шлях Порошенка
Фейсбучні суперечки позбавлені сенсу. Дискусія в коментарях наперед приречена. Спрацьовує фактор публічності - вона перетворює будь-яку суперечку в дебати, а головне завдання на дебатах - не програти. Предмет суперечки йде на другий план, а на перший виходить его. Хочеш когось переконати - пиши в приват.
З цієї причини обговорювати річницю обрання Зеленського досить непросто, - пише Павло Казарін для "Української правди".
Час не дозволить підвести підсумки. І справа не в тому, що їх підводити "рано". І не в тому, що потрібно "дати ще сто днів". Заковика в іншому - будь-яке обговорення останньої виборчої кампанії спіткнеться об особисті мотиви тих, хто сперечається.
Томас Карлайль писав, щойно під час суперечки ми відчуваємо гнів, то з цього моменту б'ємося вже не за істину, а за самих себе.
У кожному обговоренні Зеленського майже немає Зеленського. Зате є своя позиція річної давності і прагнення її захистити.
У кожному обговоренні Зеленського майже немає Зеленського. Зате є своя позиція річної давності і прагнення її захистити
Кожен став заручником того, що одного разу сказав.
Ті, хто підтримували шостого президента України, тепер шукають йому виправдання. Звинувачують уряд, радників, інерцію системи.
Перебільшують гідності й відмахуються від невдач. Або й зовсім намагаються зберігати покер фейс, переконуючи себе і оточуючих у власній нейтральності. Що, в свою чергу, нелегко - рукописи не горять так само, як і кеш Google.
Втім, їх можна зрозуміти. Противники Зеленського відрізають їм шляхи для відступу. Втекти з групи підтримки шостого президента без втрати обличчя дуже складно.
Ритуальний рефрен опонентів "вибрали - їжте" змушує симпатиків Зеленського триматися до останнього. Як єдино можливу капітуляцію пропонують принизливу і з покаянням.
Класична гра з нульовою сумою. Виграш одних супроводжується неминучою поразкою інших.
Втекти з групи підтримки шостого президента без втрати обличчя дуже складно
У теорії ігор це вірна ознака "некооперативної гри" - в ній неможливо будувати коаліції і координувати дії. В результаті Володимир Зеленський втрачає прихильників, але лише кожен сотий розчарований готовий перейти в табір Петра Порошенка.
Рік тому Володимиру Зеленському вдалося прикинутися дзеркалом. Кожен виборець бачив у ньому відображення своїх надій.
Через рік ми спостерігаємо за розвалом цієї ситуативної більшості - і весь вибір, який є в розпорядженні шостого глави держави, зводиться до простого питання. Президентом якої саме меншості він готовий бути?
Рік тому за нього йшли голосувати прихильники ринку і держрегулювання. Європи і Росії. Адепти реформ і їх противники. У 2019-му Зеленський обіцяв всім все, але в 2020-м реальність встигла розставити йому червоні прапорці.
У 2019-му Зеленський обіцяв всім все, але в 2020-м реальність встигла розставити йому червоні прапорці
Його передвиборна програма могла нагадувати шведський стіл, але єдине, що в силах запропонувати діючий президент, - це фіксований комплексний обід. Меню якого визначається доступними ресурсами.
Кадрова політика відштовхне від нього одних. Ненастання епохи процвітання - других. Мир з Росією, який не настав - третіх. У міру того, як Володимир Зеленський живе в просторі реальної політики, він приречений розчаровувати.
І в цьому сенсі він повторює шлях свого попередника, який так само свого часу став заручником завищених очікувань.
Політична логіка змушує думати, що шостий президент рано чи пізно буде приречений вибрати собі ядерний електорат. Той самий, на який він стане спиратися. Той самий, якому буде намагатися догоджати. Той самий, з яким стане говорити і до якого буде апелювати в своїх рішеннях. Питання лише в тому, хто саме це буде.
Петро Порошенко теж не відразу став "яструбом". До порядку денного суверенітету його заштовхували Іловайськ і Дебальцеве, Боїнг і Мінські угоди. Кожна з цих подій змушувала п'ятого президента висловлюватися. Сказане, в свою чергу, закріплювало його в політичному GPS, відштовхуючи одних і залучаючи інших.
Об'єктивні події провокували суб'єктивну реакцію, а потім вимовлене вголос вимагало захисту.
Якщо війна створювала п'ятого президента, то шостого, ймовірно, буде створювати економічна криза.
Якщо війна створювала п'ятого президента, то шостого, ймовірно, буде створювати економічна криза
Зеленський сьогодні намагається обходити гострі кути, перекладає відповідальність і знаходить цапів-відбувайлів. Але рано чи пізно йому доведеться приймати рішення - і кожен вчинок стане оконтурювати його самого і його ядерний електорат. Але в цьому процесі тільки половина ролі буде належати обставинам. Другим архітектором буде сам Зеленський.
Свобода волі часом буває дуже химерною. Люди не калькулятори - ми робимо вибір не тільки на підставі логіки і математики. Почуття і емоції здатні впливати на нас не менше. А тому людина - істота не раціональна, а раціоналізуюча.
Ми часто стаємо заручниками наших вчинків. Наших слів, нашої позиції і нашого оточення.
Здатність змінюватися часто визначається тим, чи залишають нам шляхи для відступу. І часто, якщо нам не дають зберегти обличчя, ми схильні наполягати на помилках. Президенти в цьому сенсі мало відрізняються від виборців.
Сьогодні багато хто схильний нарікати на те, що перемога Зеленського не багато змінила в ландшафті країни. Всі родимі плями старої реальності успішно перекочували в нову. Все, за що критикували п'ятого президента країни, успішно успадкував шостий.
Все, за що критикували п'ятого президента країни, успішно успадкував шостий
Олігархи і монополії. Напади на активістів і регіональні барони. Не розслідування справ і не підзвітність силовиків. Всі ті питання, які рік тому Зеленський ставив на стадіоні Порошенку, він міг би тепер озвучити самому собі.
Але навряд чи сам Володимир Олександрович схильний знаходити в собі спільне з Петром Олексійовичем. Він живе в політиці півтора роки і весь цей час конкурує з попередником. Чистить його кадрову спадщину і перебирає фундамент.
У нього немає іншого досвіду політичних перемог і політичного життя. Тільки той, в якому він перемагає Порошенка і проводить ревізію його спадщини.
При цьому обставини їхнього правління лякаюче схожі. Війна триває, і Кремль не має наміру відступати від своїх планів.
Економічна криза змушує затягувати паски і розставляти пріоритети. Залежність від донорів незмінна - і змушує Банкову вести діалог з МВФ.
У якийсь момент новий президент може опинитися перед необхідністю продовжувати лінію старого. І все буде залежати від його готовності з цим фактом змиритися.
У якийсь момент новий президент може опинитися перед необхідністю продовжувати лінію старого. І все буде залежати від його готовності з цим фактом змиритися
Рік тому він йшов на вибори в ролі "антипорошенка". Фракція попередника першою пішла в опозицію. Виборці обох президентів досі ведуть позиційні бої.
Сума емоційного дуже велика і переступити її непросто. Тим більше, що поруч напевно знайдуться ті, хто стане його від цього відмовляти. Мовляв, "якщо Євтушенко проти колгоспів, то ми повинні бути за".
І в той момент, коли обставини окреслять Зеленському варіанти поведінки, все буде залежати від нього самого. Від його готовності чути і слухати, розуміти і визнавати.
Від його здатності змінюватися і переступати. Від всього того, що сьогодні складно знайти в соціальних мережах, де продовжують приносити логіку і здоровий глузд в жертву відчуттю власної правоти.
Тільки на відміну від фейсбука ціна завзятості тут буде зовсім іншою.