Росія успішно бореться з вірусом завдяки "зайвій хромосомі" або статистиці

РФ має найнижчий відсоток летальності

Добре відомо, що путінська Росія – це країна небачених у світі чудес. Це напряму стосується й пандемії коронавірусу. Лишень уявіть: станом на 12 квітня 2020 року серед двадцятки держав, де число офіційно зареєстрованих заражених коронавирусною хворобою Covid-19 становило понад 10 тисяч осіб, саме Росія мала найнижчий відсоток летальності. Найвищі відсотки були в Італії (152271 хворих, 19468 померлих, летальність 12,8%), Великій Британії (відповідно 80262, 9897, 12,3%), Бельгії (28018, 3346, 11,9%), Нідерландах (24415, 2643, 10,8%), Франції (130042, 13832, 10,6%). У США, попри велике число померлих, загальні показники не були настільки поганими (відповідно 528955, 20555, 3,9%).

Офіційним показникам Китаю (82052, 3339, 4,1%) не дуже довіряють, експерти вважають, що і хворих, і померлих було в кілька разів більше, але все одно показник летальності перебував на рівні, не вищому за 10%. До Ірану довіри, мабуть, іще менше (70029, 4357, 6,2%). Інші дані викликають повну довіру, скажімо, стосовно Австрії (13806, 337, 2,4%) чи Німеччини (125452, 2871, 2,3%), – і це попри високу розвиненість медичної сфери та соціальних служб плюс великі гроші, кинуті на боротьбу з пандемією. На цьому тлі виділяються Південна Корея (10512, 214, 2%) й Ізраїль (10878, 103, 0,9%). Але абсолютний рекорд в успішній боротьбі з коронавірусом установила Росія - 15770 хворих, 130 померлих, летальність 0,8%, - пише Сергій Грабовський для видання "День".

Абсолютний рекорд в успішній боротьбі з коронавірусом установила Росія - 15770 хворих, 130 померлих, летальність 0,8%

Ну, з Південною Кореєю ситуація зрозуміла – вчасно почали діяти, навіть із випередженням рекомендацій ВООЗ, і мобілізували всі ресурси. З Ізраїлем ситуація теж зрозуміла. Юрій Вайнбрун, уродженець Криму, і вже 25 років як житель Хайфи, так розповів кореспонденту "Радіо Свобода" про нинішню ситуацію у своїй країні: "Спецслужби відстежують підозрілих людей і тих, хто з ними спілкується. Ось, наприклад, поліція відстежила людину з симптомами коронавірусу в автобусі, її зняли, а інших пасажирів відіслали на карантин. Великими партіями в Ізраїль завозять маски, необхідні прилади. На військових заводах і підприємствах терміново розгортається виробництво необхідного обладнання та медичних масок, щоб не було дефіциту. Зараз визначили міста, де максимальна кількість заражених, і ці міста блокують. Народ дотримується встановлених правил, влада ставиться до карантину дуже серйозно. Тут люди, на відміну від Європи, де живуть спокійним життям, знають, що таке війна, і знають, що значить жити під обстрілами. При виникненні проблем організованіші і готові до надзвичайних ситуацій".

Разом із тим Вайнбрун висловив недовіру до офіційної російської статистики та дій влади взагалі. І, мабуть, не випадково – бо ж обґрунтовані сумніви у правдивості заяв російської влади, і не тільки щодо пандемії Covid-19, масово поширені та викликають до життя цілу низку "конспірологічних" гіпотез більшої чи меншої міри вірогідності.

Виходить, наче коронавірус давно "гуляє" Росією, а офіційно його наче й немає, бо сотні, якщо йдеться про великі міста, й тисячі смертей, якщо йдеться про всю країну, списуються на "звичайні" легеневі захворювання

Чи не найпопулярніша з них ґрунтується на факті епідемії пневмонії, в Росії з карантином шкіл, дитсадків і мікрорайонів міст, яка почалася ще у вересні 2019-го, після вибуху в новосибірському інституті вірусології "Вектор", про що були повідомлення в ЗМІ, які залишаються у відкритому доступі донині. Мовляв, з Новосибірська коронавірус, який "причепився" до котрогось зі співробітників спецслужб, потрапив до Ухані, де у жовтні відбувалися міжнародні спортивні змагання армійців, а далі пішов "у вільне плавання" Китаєм і світом, бо, мовляв, у США і Європі захворіло і померло начебто від грипу чимало людей, поки почали тестувати хворих. І в Росії число жертв теж було і є значно більшим – не випадково ж у Росії число хворих на "звичайну" пневмонію помітно зросло. Лише у Москві зростання захворюваності становить 37% - 6921 випадок у січні 2020 року проти 5058 у січні 2019 року; 40% тих, що заразилися в січні, діти і підлітки до 17 років.

Тобто, виходить, наче коронавірус давно "гуляє" Росією, а офіційно його наче й немає, бо сотні, якщо йдеться про великі міста, й тисячі смертей, якщо йдеться про всю країну, списуються на "звичайні" легеневі захворювання…

25 березня у лікарнях Криму з діагнозом ГРВІ перебувало майже півтори тисячі осіб, з них понад одну тисячу пацієнтів – з діагнозом "пневмонія"

Так це чи не так – сказати важко, Росія велика, і в ній за Путіна все можливо. Але погляньмо на окупований Крим, з якого Кремль намагається зробити "вітрину" благоденства під московською владою, і побачимо цікаві речі. Так, у 2019 році смертей там було на 9385 більше, ніж народжень (у попередній рік ця різниця становила 7701). Ця цифра нічого не значить? Можливо. Тоді ось декілька офіційних цифр останніх тижнів. 25 березня у лікарнях Криму з діагнозом ГРВІ перебувало майже півтори тисячі осіб, з них понад одну тисячу пацієнтів – з діагнозом "пневмонія", про що повідомив окупаційний "міністр" охорони здоров'я Ігор Чемоданов. Втім, краще навести його власні слова: "У нас госпіталізовано з ознаками ГРВІ 1447 осіб, а власне з пневмонією – 1039 осіб. Для Криму це колосальна кількість". Минув тиждень – і той самий Чемоданов повідомив, що в окупованому Криму вже 1244 людини госпіталізовані з пневмонією (зверніть увагу – госпіталізовано; а скільки лікується вдома?). Минула ще декада, й 11 квітня керівник управління Росспоживнагляду по Криму Наталія Пеньковська заявила: "Ситуація по позалікарняних (тобто таких, якими хворі не заразилися вже у лікарнях; у всіх попередніх випадках статистика теж велася щодо такого типу пневмонії) пневмоніях за останній тиждень у нас критично погіршилася. Плюсом до минулого року за останній тиждень у нас зростання числа випадків захворювання пневмонією на 70%. Найбільш високий рівень захворюваності – в тих регіонах, які відрізняються підвищеним рівнем захворюваності на нову коронавирусну інфекцію: Сімферополь, Ялта, Алушта й Армянськ". Якщо і раніше була колосальна кількість пневмоній, то як же назвати нові статистичні дані?

І, нарешті, 10 квітня в ефірі радіо "Крим.Реалії" координатор Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник зазначила: "Наш моніторинг показує, що медична система Криму абсолютно не готова до реагування на виклики Covid-19. Більш того, по Армянську у нас є інформація, що частину людей, які могли контактувати з хворим, досі не протестували, але відправили на самоізоляцію. Так що ми просто не знаємо реальної картини, скільки саме людей може бути заражено насправді як серед медиків, так і серед інших жителів". На думку Скрипник, така ситуація характерна для всього Криму: "За нашими даними, цифри по заражених, які називає російська влада, не відповідають дійсності. Тих, хто контактував з інфікованими, не тестують, а тримають, як вони це називають, під наглядом".

Як в СРСР і Росії вміли і вміють працювати зі статистичними даними, добре відомо

Що ж, вимальовується логічна картина: значно менше, ніж є в реальності, заражених і хворих на Covid-19, а якщо у когось офіційно не діагностовано цю інфекцію, то і смерть пацієнтів від "просто" легеневих хвороб й інших причин не псуватиме статистику. Ну, а як в СРСР і Росії вміли і вміють працювати зі статистичними даними, добре відомо.

Звичайно, останні твердження є гіпотетичними. Але як інакше пояснити рекордно низький відсоток летальності хворих на Covid-19 (і незначне, як на таку значну за населенням країну з низьким рівнем медицини, загальне число хворих) у Росії? Чи вся справа у "зайвій хромосомі", про яку так патетично говорив колишній міністр культури РФ Мединський?

P.S. З моменту написання статті цифри хворих на Covid-19 і померлих від нього у РФ помітно зросли, проте відсоток летальності дивовижним чином залишився практично таким самим.

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Володимир Гевко Маркетолог
Майкл Дракман Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні
Дар'я Лазарєва Експертка відділу клімату та транспорту ГО "Екодія"
Юрій Ніколов Співзасновник видання "Наші гроші"
Браян Вітмор Cтарший науковий співробітник Atlantic Council