Через кілька місяців Зеленський або знову поміняє Кабмін, або піде у відставку

Незабаром проблеми в економіці стануть вже не статистикою, не соціологією, а щоденною реальністю

Формування нового українського уряду – другого з часу дострокових парламентських виборів, на яких нищівну перемогу здобула партія президента Володимира Зеленського "Слуга народу", – залишає більше запитань і загадок, ніж дає відповідей щодо доцільності та розумності дій глави держави та його найближчого оточення, - пише Віталій Портников для Belsat.eu.

Якщо дійсно Володимир Зеленський вирішив відправити у відставку уряд Олексія Гончарука тому, що він відповідальний за численні провали в економіці – а саме про це президент говорив з парламентської трибуни – то чому не дочекалися, поки результати цих провалів повною мірою не відчує на собі населення? Вийшло якось дивно: протягом шести місяців бадьоро рапортували про нечувані успіхи, зростання показників, знищення корупції – щоб президент вийшов на трибуну і з захопленістю опозиціонера розповів громадянам про проблеми. І про те, що крім нових облич потрібні і "нові мізки" – а це, власне, та проста теза, яка звучала при формуванні першого уряду Зеленського. Але не від президента, а від його критиків.

Якщо вже дійсно Зеленський вирішив відправити уряд Гончарука у відставку саме зараз, а не через місяць або два, чому він не спромігся сформувати новий Кабінет?

Наступне питання – якщо вже дійсно Зеленський вирішив відправити уряд Гончарука у відставку саме зараз, а не через місяць або два, чому він не спромігся сформувати новий Кабінет?

Протягом останніх днів у Києві можна було почути найнесподіваніші чутки про кандидатури нових міністрів, президент навіть оголосив новий склад Кабінету міністрів на засіданні фракції своєї партії, але в результаті виявилося, що міністри розбіглися. Причому як нові, так і старі.

Деякі видання стверджують, що майбутній міністр економіки просто перестав брати слухавку, коли йому дзвонив Зеленський. Це можна було б вважати просто поганим анекдотом. Але, наприклад, майбутній міністр закордонних справ – а він працював в уряді віце-прем'єром з питань європейської інтеграції – публічно висловлювався за суміщення цих двох посад, що і планувалося Офісом президента. А коли дійшло до формування уряду, то виявилося, що таке поєднання не можна здійснити з конституційної точки зору. І довелося терміново просити зайняти посаду віце-прем'єра колишнього міністра закордонних справ, якого встигли попросити на вихід. І це вже не анекдот.

Непрофесіоналізм і відсутність кадрів продемонстрували при формуванні цього уряду в повній мірі. Але навіщо? Для чого знадобився цей сеанс самовикриття?

Логіку буде простіше відшукати, якщо вслухатися в останні слова тепер уже колишнього прем'єра Олексія Гончарука, який згадав про конфлікт навколо компанії "Центренерго". Ця компанія входить в коло інтересів давнього партнера Зеленського, олігарха Ігоря Коломойського.

В суперечці навколо менеджменту компанії президент підтримав олігарха, а не власного главу уряду

В українській столиці стверджують, що в суперечці навколо менеджменту компанії президент підтримав олігарха, а не власного главу уряду.

І тому прибрати Кабінет знадобилося якомога швидше, щоб прем'єр і міністри не створили олігарху нові проблеми. При цьому увійти до складу уряду погодилися тільки ті люди, хто пройшов через прокрустове ложе олігархічного консенсусу і готові відповідати за неминучі проблеми, які виникнуть, якщо Кабінет почне виконувати побажання найвпливовіших людей країни – Коломойського і Ріната Ахметова, менеджером якого ще недавно був новий прем'єр Денис Шмигаль.

А таких бажаючих, як бачимо, виявилося не так вже й багато – принаймні, якщо формувати уряд в умовах "турборежиму". Але якщо головною метою було терміново позбутися старих, а не знайти нових, тоді мотиви президента можна зрозуміти.

Важко зрозуміти інше – на кого буде Зеленський перекладати відповідальність вже через кілька місяців, коли проблеми в економіці стануть вже не статистикою, не соціологією, а щоденною реальністю? Спробує сформувати новий Кабінет міністрів або, як запропонував йому на позачерговому засіданні Верховної Ради один з опозиційних депутатів, піде у відставку сам?

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Даян Френсіс Головна редакторка канадської газети National Post 
Олег Саакян Політолог
Пітер Дікінсон Редактор служби UkraineAlert в Atlantic Council
Богуслав Хработа Головний редактор польської газети Rzeczpospolita
Олексій Кошель Голова Комітету виборців України