Зміни конституції несуть Росії апокаліптичні наслідки

Операція "2024" йде без перешкод

Зробивши свій конституційно-урядовий кульбіт, Путін дав нам привід вилити емоції і зайнятися полемікою, яка навряд чи буде мати суспільні наслідки. А що ще Кремлю треба: нехай говорять!

Всі чекали, коли ж Кремль почне вирішувати проблему "2024". До дрібниць були обговорені способи, як Путін може забезпечити собі довічне правління. Але як тільки президент почав реалізовувати свій проект "Нескінченність", ми опинилися в ступорі. Навіть найрозумнішим головам у путінському плані "2024" привиділося ослаблення президентства в той час, як рух почався в зворотному напрямку.

Навіть найрозумнішим головам у путінському плані "2024" привиділося ослаблення президентства в той час, як рух почався в зворотному напрямку

Досі ми бачимо взаємовиключні трактування путінських ініціатив. Одні стверджують, що ми маємо справу з переворотом. Інші відповідають: це політичний маневр; багато галасу з нічого. Одні кажуть про державний обвал. Інші стверджують, що йде зміцнення державного стрижня. Одні вважають, що Путін ніколи не піде. Інші впевнені, що він собі готує наступника і скоро вони будуть правити в "тандемі".

Одні вважають, що Путін ніколи не піде. Інші впевнені, що він собі готує наступника

Ми виявилися не готові до кремлівських сюрпризів. Наша розгубленість зрозуміла: як можна логічно пояснити какофонію, позбавлену логіки?! Але експертне співтовариство, пояснюючи кремлівський план, примудрилося створити власні міфи. Ось популярні трактування путінського "прориву", які викликають питання.

Транзит. Прийнято вважати, що "транзит" - це перехід влади від одного лідера до іншого. Або від однієї форми правління до іншої. Де ми бачимо докази такого переходу? Навпаки: ми спостерігаємо спробу Кремля забетонувати правлячий режим у нинішньому персональному втіленні. Чи наші транзитологи мають на увазі "транзит у вічність"?

"Державний переворот". Мова йде про зміну влади насильницьким неконституційним шляхом. Але ж Путін на місці і явно контролює ситуацію (де переконливі докази зворотного?). Він закріплює тенденції, які оформляв протягом попередніх років. Причому, через конституційні поправки! Він відтворює, а не знищує себе, як самодержця. При повній підтримці інших інститутів і правлячого класу. І в чому тоді "переворот"?

Руйнування конституції стало можливим завдяки закладеній в ній самодержавній ролі президента

"Конституційний переворот". Зазвичай перевороти бувають антиконституційними. У нашому випадку відбувається приведення конституції у відповідність із "понятійною практикою", що склалася за Путіна. Гірка іронія в тому, що руйнування конституції стало можливим завдяки закладеній у ній самодержавній ролі президента. Сама конституція робить всевладного президента Термінатором. До речі, розмивання конституційних норм у Росії триває давно, що не вкладається в поняття перевороту.

Влада налякана. Кремль почав процес відтворення. У цьому можна побачити ознаки занепокоєння правлячої команди з приводу свого майбутнього. Але те, як Путін вирішує проблему "2024" говорить про його кураж і впевненість, що все зійде з рук. Так воно і є! Словом, мова йде не про прояв страху, а, як вірно помітив Дмитро Муратов, "перевірку могутності" лідера, якою він повинен залишитися задоволений.

Мантра про наступника може мати шанси на реалізацію, якщо Путін виявиться політичним самогубцем

Наступник. Самодержавство відкидає інститут наступництва, який послаблює єдиноначальність. Утім, мантра про наступника може мати шанси на реалізацію, якщо Путін виявиться політичним самогубцем. Але суїцидальних ознак у нього поки не відчувається.

Держрада, як центр влади. Поки що помилковий слід. Путін сам відповів тим, хто збудився з приводу Держради: "У нас, якщо з'явиться якийсь інститут над президентом, це буде означати не що інше, як двовладдя. Це абсолютно згубна ситуація для Росії".

Поки, попри несумісність із логікою і здоровим глуздом, операція "2024" йде без перешкод. Опозиційне поле деморалізоване. Провладні сили намагаються утрамбувати собою путінський шлях до довічного правління. Хоча, можливо, і не без внутрішнього жаху.

Якщо Мішустіну не вдасться домогтися економічного зростання, доведеться врубати на повну фактор зовнішньої загрози і військової мобілізації

Тим часом, успіх операції залежить не тільки від кремлівських маніпуляцій, а й від того, чи вдасться уряду Мишустина зробити те, для чого його створили: домогтися економічного зростання і реалізації путінських нацпроектів. А якщо Мішустін не вдасться? Тоді доведеться врубать на повну фактор зовнішньої загрози і військової мобілізації. Чи погодиться Росія знову пірнути у воєнний час?

Протиріччя, що закладають у конституцію, ведуть до розкладання державного управління

Поки ми шоковані поточним. Тим часом, стратегічні наслідки проекту "2024" повинні викликати апокаліптичні відчуття. Мова йде не про узурпацію влади. Хіба влада вже не узурпована?! Йдеться про те, що протиріччя, які закладають у конституцію, ведуть до розкладання державного управління. Ніяка консолідація влади "в кулаці" не може зупинити цей процес.

Більше того, розмивання конституційного каркасу і відмова Кремля від правових норм веде до перетворення насильства в основний державний регулятор. Якщо немає сили права, його замінює право сили! Тим часом, державне насильство в нещасній і озлобленій країні неминуче загрожує викликати логіку бумеранга.

Так що за те, як Кремль збирається долати 2024 рік, доведеться платити. У тому числі і владному класу, якому явно некомфортно в хаосі.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Володимир Гевко Маркетолог
Майкл Дракман Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні
Дар'я Лазарєва Експертка відділу клімату та транспорту ГО "Екодія"
Юрій Ніколов Співзасновник видання "Наші гроші"
Брайан Вітмор Cтарший науковий співробітник Atlantic Council