Президент зможе легко загальмувати процедуру імпічменту

Що буває, коли ускладнюють складне

Верховна Рада прийняла закон про імпічмент президенту. З порушенням регламенту. Але. Президент пообіцяв – президент зробив. Піпл захаває. Людям треба прості та швидкі рішення. А владі - галочки в графі "виконано".

Тим більше, нинішньому президенту переживати немає за що. У нього 254 народних депутати, що повністю унеможливлює процедуру імпічменту.

Правда, у Януковича теж була більшість у парламенті. Частина якої, після його втечі з Києва, з 22 лютого 2014 року голосувала уже в руслі вимог Революції гідності. Депутати мімікруть під впливом громадської думки та бажання самозбереження. Це – аксіома.

Людям треба прості та швидкі рішення. А владі - галочки в графі "виконано"

Спочатку трохи теорії. Імпічмент навіть за вимогами Конституції провести складно. Точніше майже неможливо. Бо для остаточного рішення необхідно було набрати три четвертих конституційного складу.

Три четвертих це – на хвилинку – 337 з половиною депутатів. Пів депутата – це такий прокол (прикол?) в Основному законі, який автоматично збільшує число до більшого цілого. Загалом – 338 депутатів. Щоб було зрозуміліше – будемо рахувати з іншого боку. 26 місць у парламенті пустуватимуть доки РФ не віддасть окуповані території. 450-338-26=86. Плюс один, щоб заблокувати. Тобто, щоб провалити рішення про імпічмент, президент має заручитись підтримкою лише 87 нардепів.

А тепер уявімо ситуацію, що президента таки звинувачують у злочинах чи державній зраді. Чисто гіпотетично – він підписав капітуляцію перед Кремлем чи провів таку шокову терапію в економіці, що не сподобалось українцям. Народ повстав, а депутати різко стали на бік вулиці (самозбереження – пам'ятаєте?). І трьома чвертями проголосували за імпічмент. Що робити президенту? Правильно – подавати до суду про порушення процедури прийняття закону, за яким його відправили у відставку. У нас так цілі зміни до Конституції скасували, а тут "якийсь" закон. Все – процедура імпічменту загальмувалась.

Якщо хочете реального імпічменту - простіше внести зміни у Основний закон

А тепер до практики. Якщо у когось колись виникне бажання відправити президента у відставку. 338 депутатів для імпічменту - це більше, ніж потрібно для змін у Конституцію України. Тому, якщо хочете реального імпічменту - простіше внести зміни у Основний закон (дві сесії Верховної Ради плюс 300 голосів). Спростити процедуру імпічменту.

І ще. Як показує практика, складність процедури імпічменту не уберігає президента від усунення з посади. Фьодоричу ж імпічмент так і не оголосили. Але йому це не допомогло.

Богдан Петренко, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Погода