Кремль вибиває ґрунт з-під ніг української влади

Планує усунути з електорального поля "мир через компроміс"

Донбас надсилає нам подвійні сигнали. З одного боку – відбулось ніби то успішне розведення сил біля Станиці Луганської. З іншого – за останні дві доби двічі обстріляли військових медиків у зоні ООС.

Необхідно розуміти, що навряд чи можна говорити про якісні зрушення у країні в період виборчої кампанії. Нова влада, одним з гасел якої був мир, зацікавлена продемонструвати, що якісні зміни відбулись. Та часто це лише незначні кроки.

Безперечний плюс розведення сил – зменшується число прямих сутичок, а відповідно і жертв у зонах, де комбатанти розташовані на відстані пострілу. Однак, розведення сил не вирішує глобальну проблему Мінських домовленостей – послідовність їх виконання росіянами і українцями. Більше того, сьогодні такі розведення носять "крапковий характер". Навесні 2016 року розведення сил уже відбулись у Золотому та Петровському. Але не стали проривом для реалізації "Мінська" чи впровадження миру. Лінія кордону – не три крапки на карті.

Плюс розведення сил – зменшується число прямих сутичок

Факт відведення військ лише створює видимість, що колись може відбутись розведення сил по всій лінії зіткнення. Показує потенційну можливість виконання першого пункту мінського протоколу – припинення вогню.

До парламентських виборів російська сторона зацікавлена, щоб конфлікт не роздмухувався. Кремлю важливо, щоб проросійський блок отримав якнайбільшу підтримку. Це можливо лише в умовах відносного затишшя на фронті (щоб Росію меншою мірою сприймали як агресора). Як розвиватимуться події після виборів – залежатиме від того, наскільки будуть впроваджувати ініціативи проросійських сил в Україні. Тобто, наскільки ми гратимемо/не гратимемо за російськими правилами.

Але є й інше питання – гасло миру через компроміси з Росією – це не лише гасло діючої влади. Прапор "миру понад усе" (читай – через капітуляцію) несуть і відверто проросійські політичні сили. І для того, щоб вибити ґрунт з-під ніг у тих, хто відповідає за мир (читай – влада), Кремль використовує подібні провокації з медиками. Їх мета – спровокувати ЗСУ на "атвеєтку". А потім звинуватити Україну та її нову владу у зриві домовленостей. І усунути з електорального поля "мир через компроміс". Зачистивши його, під проросійську партію "За життя".

Чи буде після виборів інша ситуація? Все залежатиме від того, чи закінчиться "політика ефектів" і ми почнемо грати у довгу – у ефективність.

Богдан Петренко, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

4

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Погода