Аутизм – це не хвороба

З часом людину можна адаптувати до соціального життя

В усіх країнах люди з аутизмом (розлади аутистичного спектра) стикаються з дискримінацією та порушенням їхніх прав.

Існує багато міфів, наприклад, що всі люди з РАС схожі на героя Дастіна Гоффмана у фільмі "Людина Дощу" (Rain Man). Натомість кожна людина індивідуальна й має свої особливості та свої можливості. Дехто здатний жити самостійно та продуктивно, інші потребують постійної підтримки.

Щоб не припускати порушення прав інших, дізнаваймося більше про одне одного та не будьмо жертвами стереотипів.

Міф 1: Аутизм – це хвороба.

Факти: Розлади аутистичного спектра – це не хвороба, а порушення розвитку, яке характеризується труднощами з соціальною взаємодією та спілкуванням. Аутизм неможливо вилікувати, проте з часом можна скоригувати й адаптувати людину до соціального життя.

Міф 2: Аутизм пов'язаний з вакцинацією.

Вакцини в жодному разі не можуть спричинити розвиток аутистичних розладів у дітей

Факти: Численні дослідження доводять, що вакцини в жодному разі не можуть спричинити розвиток аутистичних розладів у дітей. Згідно з наявними науковими даними, існує багато факторів, які збільшують ймовірність появи в дитини РАС, зокрема фактори навколишнього середовища та генетики.

Міф 3: Аутизм – рідкісне порушення.

Факти: За даними ВООЗ, 1 дитина зі 160 страждає розладом аутистичного спектра. В Україні зареєстровано понад 7 тисяч таких дітей (7 491 у 2017 році).

Міф 4: Всі люди з аутизмом – генії або мають порушення інтелекту.

Факти: Всі люди різні. Так, серед них є ті, хто може вирішувати складні математичні задачі і володіє феноменальною пам'яттю, а є люди і з середніми здібностями. Люди з РАС можуть бути надзвичайно обдарованими, проте їм потрібно набагато більше часу, щоб навчитися чомусь дуже простому.

Люди з РАС можуть бути надзвичайно обдарованими, проте їм потрібно набагато більше часу, щоб навчитися чомусь дуже простому

Міф 5: Вони замкнуті, не хочуть спілкуватися і їм ніхто не потрібен.

Факти: Це не так. Всі відчувають потребу в спілкуванні. В людей з РАС можуть виникати труднощі з використанням соціальних навичок, тому їм складніше будувати стосунки. Але ще ніхто не відмовлявся від друзів, які можуть виказати підтримку та розуміння.

Якщо ви помітили в дитини відчутне порушення мови, відсутність емоційного контакту з людьми (передусім — батьками), схильність до усамітнення, тривожність серед інших людей, спалахи гніву через невдачі, стереотипну поведінку (дитина здійснює одні й ті ж дії протягом довгого часу: повторює одне і те ж слово, бігає по колу, розгойдується з боку в бік тощо) — розкажіть про це лікарю дитини. Наявність окремих симптомів не означає, що у неї РАС. Водночас, необхідно отримати кваліфіковану відповідь.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Дмитро Ярош Командувач Української добровольчої армії
Віктор Лещинський Президент Національного експертно-будівельного альянсу України
Олег Романчук Публіцист
Володимир Ярославський Шеф і керуючий партнер ресторану "Lucky"
Ольга Айвазовська Голова громадянської мережі "Опора"