Є реальний спосіб відкусити шматок пирога у Ахметова

Громадяни, об'єднавши зусилля, можуть потіснити олігархів з енергоринку

У Славутичі звичайні громадяни заснували першу в Україні кооперативну сонячну електростанцію. Про енергокооперативи у нас мало відомо, але в Європі і США це досить поширена історія. Там люди охоче об'єднуються і будують вітряні, сонячні і біогазові електростанції. Поодинці таке будівництво не осилити, а гуртом - легко. Наприклад, в Німеччині в 2012 році 47% електроенергії з поновлюваних джерел виробляли громадяни та кооперативи. Для України цей показник поки немислимий, але є до чого прагнути.

Дахи комунальних будівель віддали кооператорам в оренду всього за 1 грн

Початок покладено - перший кооператив буде діяти в Славутичі. Це наймолодше українське місто, яке було побудоване в 1986 році для працівників ЧАЕС. Славутич складається з типових радянських будівель з пласкими дахами, які сьогодні ніяк не використовують, але при цьому відмінно підходять для установки сонячних панелей. Керівництву міста ідея створення кооперативної СЕС сподобалася, тому дахи комунальних будівель віддали кооператорам в оренду всього за 1 грн.

Проект хороший навіть не стільки тим, що допомагає розвивати зелену енергетику, скільки тим, що об'єднує звичайних громадян і робить їх інвесторами.

Співвласником СЕС можна стати, заплативши внесок всього в $500. Це ціна одного паю. Можна купити кілька паїв. Тоді і прибуток буде більший в тій же пропорції. За підрахунками організаторів кооперативу, окупляться вкладення років за 5. Виходить гарна альтернатива банківським вкладам.

Окупляться вкладення років за 5

Звичайно, сам по собі один кооператив у Славутичі - крапля в морі. Але якщо цей приклад поширити на всю країну, можна з часом змінити звичну нам реальність. Ми багато скаржимося, що в Україну не йде іноземний інвестор. При цьому забуваємо про інвестора внутрішнього. У людей під матрацами лежать мільярди доларів, які сьогодні не працюють. А енергокооперативи - хороший, надійний спосіб вкласти ці гроші. Так, прибуток буде невеликим. Але це краще, ніж просто ховати долари в комірчині.

Ось вона - реальна, а не уявна деолігархізація. Звичайні громадяни, об'єднавши зусилля, можуть потіснити олігархів з енергоринку. Відкусити шматок пирога у Ахметова, який сьогодні багато вкладає в альтернативну енергетику. Особливо корисно було б розвивати енергокооперативи на сході, в промислових, депресивних містах Донбасу. Там для цього хороші умови - багато порожніх виробничих приміщень, проммайданчиків, цехів, на дахах яких можна встановити сонячні панелі.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Погода