Білорусь опинилась на межі дефолту державності

Без російських грошей країна немічна

Російські ЗМІ пишуть, що Олександр Лукашенко нібито здався і погодився створювати спільно з Росією єдиний білорусько-російський парламент і Кабмін в рамках Союзної держави. Справи в економіці Білорусі погані. Потрібні гроші. А Росія згодна дати їх тільки в обмін на тісну інтеграцію (читайте - відмову від суверенітету).

Чи справді Лукашенко погодився лягти під Росію, чи просто вкотре валяє дурня, щоб вибити гроші - поки не ясно. Російським ЗМІ я би не поспішав вірити. Єдине, що в цій історії точно відомо - Білорусі знову потрібні російські гроші, і Лукашенко готовий йти на найрізноманітніші хитрощі, щоб їх отримати. У тому числі обіцяти Москві здачу суверенітету.

Я багато разів зустрічав фанатів Лукашенка в Україні. Причому люблять його не тільки проросійські громадяни, а й багато патріотів-націоналістів. Широко поширена думка, що Лукашенко - талановитий управлінець, якому вдалося побудувати процвітаючу, успішну і стабільну держава. І ось все потроху підходить до того, що модель Лукашенка нежиттєздатна. Тобто, досить довго виходило жити в борг, вибиваючи все нові і нові дотації для своєї економіки, але за ті майже два десятиліття, які Росія дотувала економіку Білорусі, Лукашенку не вдалося створити по-справжньому міцну, незалежну країну. Начебто і часу було багато (майже 20 років!), і гроші Москва щедро відстібала, але нічого не допомогло.

За ті майже два десятиліття, які Росія дотувала економіку Білорусі, Лукашенку не вдалося створити по-справжньому міцну, незалежну країну

У 2001-2010 роках нафтогазові субсидії від РФ становили в середньому в рік 13,3% ВВП Білорусі. Здавалося б, з такою форою можна було вже наздогнати і перегнати Польщу. Але ось закінчується 2018 рік, і виявляється, що без російських вливань Білорусь як і раніше немічна. Взагалі може припинити своє незалежне існування.

Усі щедрі російські дотації пішли, як в пісок. Бадьорий Батька, який пашить здоров'ям, виявився насправді млявим старим, з вени якого стирчить крапельниця з російською нафтою. Висмикни її - і все, кінець. Закінчиться казка про успішну Білорусь, де "чиновники не крадуть, заводи працюють і взагалі майже соціалізм". Поки пророкували дефолт Україні по кредитах МВФ, Білорусь опинилася на межі набагато масштабнішого і трагічнішого дефолту - дефолту державності.

Тут слід нагадати, що і Євромайдан в 2013 році теж почався через гроші. А точніше - через кредит в $15 млрд, який Путін пообіцяв Януковичу (встиг дати $3 млрд) в обмін на відмову від асоціації з ЄС. І ті, хто сьогодні зітхають за славними часами "стабільності" Януковича, повинні розуміти, що вся ця "стабільність" теж була насправді життям у кредит.

Сьогодні вже мало хто пам'ятає, як Азаров у грудні 2013 року розповідав, що без російських грошей Україну чекає банкрутство і соціальний колапс. Тим самим він фактично визнав, що за 4 роки роботи прем'єром довів країну до фінансового краху.

Коли гроші у "господарників" закінчилися, Янукович спробував стати українським Лукашенком - та не вийшло. Суспільство виявилося проти

За якогось непорозуміння багато хто досі вважає Азарова професіоналом і господарником, забуваючи про те, що саме його управлінські якості зрештою спровокували революцію. Коли гроші у "господарників" закінчилися, Янукович спробував стати українським Лукашенком - та не вийшло. Суспільство виявилося проти.

Що вийде в підсумку у самого Лукашенка - поки не ясно. Але очевидно, що його країна як і раніше критично залежна від російських грошей. А це значить, що період 2000-2018, коли Росія заливала країну нафтогазовими субсидіями, можна вважати втраченим часом.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Мирослава Ґонґадзе Головний редактор і керівник Української служби "Голосу Америки"
Віктор Каспрук Політичний аналітик
Тарас Возняк Культуролог, директор Львівської галереї мистецтв ім. Б. Возницького
Євген Іхельзон Засновник проекту "Я люблю Азію"
Сашко Даниленко Мультиплікатор, художник
Погода