Цькування змінить на все життя – і нападника, і жертву, і свідка

Діти живуть у постійному психологічному пресингу

Не все насилля є булінгом. Це те саме, що кожен вибух гранати на мирній території вважати терористичним актом. Цькування – це довготривалий процес системного застосування агресивних дій одних людей щодо інших. Воно не має віку. Цькування може відбуватись і у школі, і у робочому колективі. Не виключаю, що навіть у будинку для літніх людей.

Саме системність і довготривалість, формує у всіх учасників булінгу специфічні моделі поведінки. Вони будуть властиві їм протягом всього життя. Починаючи від комплексу неповноцінності у жертв, кримінальних проблем булерів, завершуючи соціальною пасивністю свідків.

Одноразове застосування насилля (фізичного чи психологічного) не має такого ефекту, як цілеспрямоване і довготривале перебування у статусі "нападника", "жертви" чи "свідка".

Булінг – насамперед, хвороба колективу. Протистояти йому – це працювати з усім класом

Коли плутаємо всі випадки насилля, це знижує нашу здатність боротись з ним. Бо булінг – насамперед, хвороба колективу. Протистояти йому – це працювати з усім класом. А кожен окремий випадок насилля – це справа його безпосередніх учасників. Там можна обійтись індивідуальною роботою.

Одна з головних особливостей медіа-сприйняття булінгу: ми чуємо виключно про крайнощі. Про тяжкі форми застосування цькування – коли за справу має братись поліція. Насправді, булінг витонченіший. Його мета – зацькувати усіх: і жертву, і весь колектив. Більшість випадків, як показують іноземні опитування, стосуються психологічних форм цькування: соціальна ізоляція, образи та пліткування. І лише на четвертому місці – в районі 5-6% від усіх випадків - це застосування легких форм фізичного насилля (стусани, штовхання).

Діти живуть у значно складнішому світі, ніж просто виклики фізичного насилля. Вони живуть у постійному психологічному пресингу з боку однолітків. Пресингу, про який майже не говорять іншим. Це необхідно враховувати і батькам, і вчителям.

Богдан Петренко, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Погода