Активісти і армія не врятують, якщо вам наплювати на власну українськість

Ми все це вже проходили

Люди, які вважають себе представниками української національної еліти, часто серйозно кажуть про те, що всі проблеми країни вирішить виключно економіка. Що "торпедування" питань мови та ідентичності, історії та культури "роз'єднує" країну. Мені залишається тільки дивуватися тому, наскільки вони далекі від реальності, історичних процесів, від самого відчуття майбутнього.

Хочу пояснити цим людям, чим "маленький українець" і "маленький білорус" відрізняються від "маленького росіянина" і "маленького поляка". У загальному і цілому - нічим. І ті, і інші хочуть менше платити за тепло і квартири, за машини і продукти. І більше отримувати. При цьому "маленькому поляку" і "маленькому українцю" потрібна свобода, а "маленький росіянин" і "маленький білорус" готові визнати царя, але це не фундаментальна різниця.

"Маленькому поляку" і "маленькому українцю" потрібна свобода, а "маленький росіянин" і "маленький білорус" готові визнати царя

Фундаментальна різниця в тому, що "маленький росіянин" хоче дешевизни в Росії, а "маленький поляк" - в Польщі. Якщо стан справ їх не влаштовує, вони їдуть. Але вони не хочуть, щоб їхня власна країна стала Китаєм чи Німеччиною. Це і є ідентичність.

Величезній кількості "маленьких українців" і "маленьких білорусів" абсолютно все одно, де їх будуть годувати. Аби дешево. Я не звинувачую їх, ні - це природна спадщина колоніальних часів. Тільки нагадую, що таке світовідчуття вже перетворило Білорусь на російський придаток. Позбавило білорусів всіх шансів, наданих їм незалежністю.

Україна 2013 року була як ніколи близькою до аналогічного розвитку подій: від перетворення на російський протекторат її врятували тільки Майдан, дурість Януковича і безумство Путіна. Але при цьому байдужість величезної кількості жителів до країни, в якій вони живуть, зумовили анексію Криму і окупацію частини Донбасу. Бо ніякі активісти, добровольці і армія вас не врятують, якщо вам наплювати.

Формування української ідентичності - головне завдання Української держави, суспільства, нації

Формування української ідентичності - головне завдання Української держави, суспільства, нації. Це завдання не підмінять ніякі економічні реформи, боротьба з корупцією, соціальні протести. Більш того, в українській формулі майбутнього відсутність української ідентичності означатиме ще й відсутність свободи. Тому що Україну поглине Росія, якій свобода не потрібна. Ми все це вже проходили в ХХ столітті.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Марк Тіссен Оглядач видання The Washington Post
Девід Кларк Аналітик, колишній спеціальний радник по Європі в МЗС Великої Британії
Андрій Андрушків Експерт з управління, виконавчий директор Центру спільних дій
Агія Загребельська Засновниця громадського проєкту "Ліга антитрасту"
Андерс Аслунд Американський економіст