Російська влада нездатна правити навіть при тотальному єдиновладді

Вони самі загнали себе в кут

Діагноз невтішний і, мабуть, остаточний: ми працюємо тільки на свої інтереси. Ми корумповані і цинічні. Так, ми стаємо жалюгідні і смішні - але нам плювати на те, як ми виглядаємо. Ми нікуди і ніколи не підемо!

2018 рік став часом самооголення російської системи влади на всіх рівнях. Ми побачили її без макіяжу. Нові "примочки" і зміна стилістів вже не допоможуть. Огидне видовище не зникне... Нам ще належить усвідомити наслідки цього самооголення для подальшого ходу подій. Але і тепер багато вже остаточно зрозуміло.

Російська влада продемонструвала нездатність навіть не до життя при демократії. Влада продемонструвала нездатність правити при тотальному гарантованому єдиновладді.

Від нещасних гопників-ГРУшники до аварії "Союзу", від комічного медведєвського уряду до пройдисвітів-губернаторів, від призначених Кремлем "олігархів" і бюрократів у ролі ієрархів РПЦ, до підгодованих інтелектуалів - всі раптом заголосили про деградацію структур, які "опікуються" Росією. І найголовніше: президент, який підмінив собою всі інститути, змушений витрачати свою легітимність на те, щоб імітувати роботу заржавілої "вертикалі", що розпадається. Перетворення кремлівського всесилля в безсилля - це і є російська реальність.

Перетворення кремлівського всесилля в безсилля - це і є російська реальність

Новим віянням став громадський консенсус щодо того, в якій потворній системі ми живемо і тих, хто нами керує. Опитування "Левада центру" і Комітету громадянських ініціатив підтверджують, що цей консенсус вперше включає і широкі верстви суспільства.

Однак драма все ж не в деградації російської влади і створених нею механізмів правління. Хіба мало в світі було режимів і лідерів, які деградували і перетворювалися на порох. Драма в тому, що російська влада на відміну від безхребетної радянської еліти не піде добровільно і готова захищатися. Зовнішня ізоляція і західні санкції, які будуть тільки розширюватися, закривають для правлячого класу можливість передислокації в західний світ. А хто ж з цих хлопців захоче шукати притулку в Китаї? Значить, вони будуть битися у себе вдома і битися до останнього росгвардійця!

Російська влада на відміну від безхребетної радянської еліти не піде добровільно і готова захищатися

Вихід з путінської Росії буде іншим, ніж мирне завершення СРСР. І не тільки тому, що нинішній правлячий клас - це інший тип політичних тварин, які звикли мати справу з жорстокістю. Справа і в тому, що ми маємо справу з виникненням системи, яка блокує мирні зміни і виключає реформи "зверху". Ось тільки ключові виклики, з якими нам доведеться зіткнутися, коли з'явиться шанс вийти з цієї безпросвітності:

- розрив між 10% багатіїв, які контролюють 90% національного багатства, і масою знедоленого населення. Цей розрив - привід для бунту, а не для реформ;

- дискредитація норм, які б обмежували агресивні людські інстинкти і насильство. Ось вам квиток в Jurassic World;

- злиття власності і влади в руках репресивного апарату. Цього ніколи не було в російській історії і незрозуміло, що з цим робити;

- перетворення "лібералів" в основну опору системи, що робить важким формування порядку, заснованого на верховенстві права. "Ліберали" компенсують руйнівну активність силовиків і тому вони цінніші для влади;

- маргіналізація Росії і її перетворення в світового ізгоя. І це надовго.

Деякі з цих викликів є і в інших недемократичних суспільствах. Але ядерний статус Росії та готовність влади використовувати його для самозахисту роблять нашу ситуацію безпрецедентною.

Влада спробує знову загнати Росію в пастку військового патріотизму

Звичайно, зростаюче прагнення суспільства до змін вселяє надію. Але будемо готові до того, що влада спробує знову загнати Росію в пастку військового патріотизму. У 2014 році цей трюк спрацював, породивши "кримнашизм". Щоб він спрацював знову, потрібна більш апокаліптична затія. І хто сказав, що ті, хто нагорі, раптом зупиняться? Адже їм нікуди подітися, і вони самі загнали себе в кут... "Ми всі можемо так стрибнути, що мало не буде!".

У цьому контексті виникають два питання.

Перше: чи попадеться Росія в ту ж саму пастку? Адже іншої ідеї нейтралізації зростаючого невдоволення у влади немає.

Друге: коли виникне сила, яка запропонує народу вихід з путінського періоду і отримає його довіру?

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Дмитро Ярош Командувач Української добровольчої армії
Віктор Лещинський Президент Національного експертно-будівельного альянсу України
Олег Романчук Публіцист
Володимир Ярославський Шеф і керуючий партнер ресторану "Lucky"
Ольга Айвазовська Голова громадянської мережі "Опора"