Російська влада нездатна правити навіть при тотальному єдиновладді

Вони самі загнали себе в кут

Діагноз невтішний і, мабуть, остаточний: ми працюємо тільки на свої інтереси. Ми корумповані і цинічні. Так, ми стаємо жалюгідні і смішні - але нам плювати на те, як ми виглядаємо. Ми нікуди і ніколи не підемо!

2018 рік став часом самооголення російської системи влади на всіх рівнях. Ми побачили її без макіяжу. Нові "примочки" і зміна стилістів вже не допоможуть. Огидне видовище не зникне... Нам ще належить усвідомити наслідки цього самооголення для подальшого ходу подій. Але і тепер багато вже остаточно зрозуміло.

Російська влада продемонструвала нездатність навіть не до життя при демократії. Влада продемонструвала нездатність правити при тотальному гарантованому єдиновладді.

Від нещасних гопників-ГРУшники до аварії "Союзу", від комічного медведєвського уряду до пройдисвітів-губернаторів, від призначених Кремлем "олігархів" і бюрократів у ролі ієрархів РПЦ, до підгодованих інтелектуалів - всі раптом заголосили про деградацію структур, які "опікуються" Росією. І найголовніше: президент, який підмінив собою всі інститути, змушений витрачати свою легітимність на те, щоб імітувати роботу заржавілої "вертикалі", що розпадається. Перетворення кремлівського всесилля в безсилля - це і є російська реальність.

Перетворення кремлівського всесилля в безсилля - це і є російська реальність

Новим віянням став громадський консенсус щодо того, в якій потворній системі ми живемо і тих, хто нами керує. Опитування "Левада центру" і Комітету громадянських ініціатив підтверджують, що цей консенсус вперше включає і широкі верстви суспільства.

Однак драма все ж не в деградації російської влади і створених нею механізмів правління. Хіба мало в світі було режимів і лідерів, які деградували і перетворювалися на порох. Драма в тому, що російська влада на відміну від безхребетної радянської еліти не піде добровільно і готова захищатися. Зовнішня ізоляція і західні санкції, які будуть тільки розширюватися, закривають для правлячого класу можливість передислокації в західний світ. А хто ж з цих хлопців захоче шукати притулку в Китаї? Значить, вони будуть битися у себе вдома і битися до останнього росгвардійця!

Російська влада на відміну від безхребетної радянської еліти не піде добровільно і готова захищатися

Вихід з путінської Росії буде іншим, ніж мирне завершення СРСР. І не тільки тому, що нинішній правлячий клас - це інший тип політичних тварин, які звикли мати справу з жорстокістю. Справа і в тому, що ми маємо справу з виникненням системи, яка блокує мирні зміни і виключає реформи "зверху". Ось тільки ключові виклики, з якими нам доведеться зіткнутися, коли з'явиться шанс вийти з цієї безпросвітності:

- розрив між 10% багатіїв, які контролюють 90% національного багатства, і масою знедоленого населення. Цей розрив - привід для бунту, а не для реформ;

- дискредитація норм, які б обмежували агресивні людські інстинкти і насильство. Ось вам квиток в Jurassic World;

- злиття власності і влади в руках репресивного апарату. Цього ніколи не було в російській історії і незрозуміло, що з цим робити;

- перетворення "лібералів" в основну опору системи, що робить важким формування порядку, заснованого на верховенстві права. "Ліберали" компенсують руйнівну активність силовиків і тому вони цінніші для влади;

- маргіналізація Росії і її перетворення в світового ізгоя. І це надовго.

Деякі з цих викликів є і в інших недемократичних суспільствах. Але ядерний статус Росії та готовність влади використовувати його для самозахисту роблять нашу ситуацію безпрецедентною.

Влада спробує знову загнати Росію в пастку військового патріотизму

Звичайно, зростаюче прагнення суспільства до змін вселяє надію. Але будемо готові до того, що влада спробує знову загнати Росію в пастку військового патріотизму. У 2014 році цей трюк спрацював, породивши "кримнашизм". Щоб він спрацював знову, потрібна більш апокаліптична затія. І хто сказав, що ті, хто нагорі, раптом зупиняться? Адже їм нікуди подітися, і вони самі загнали себе в кут... "Ми всі можемо так стрибнути, що мало не буде!".

У цьому контексті виникають два питання.

Перше: чи попадеться Росія в ту ж саму пастку? Адже іншої ідеї нейтралізації зростаючого невдоволення у влади немає.

Друге: коли виникне сила, яка запропонує народу вихід з путінського періоду і отримає його довіру?

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Олег Сенцов Режисер, сценарист, письменник
Анастасія Леухіна Голова ГО "Горизонталі", викладач Київської школи економіки
Світлана Фус Дієтолог
Микола Несенюк Журналіст
Ольга Решетилова Координаторка Медійної ініціативи за права людини
Погода