"Нафтогаз" може втратити 40 мільярдів гривень

Знову ліземо в газовий зашморг Росії

Уся країна захоплено слухала Петра Порошенка, коли він торік 7 вересня у Верховній Раді говорив: "Головною зброєю Росії проти України була енергетична. До 2014 року Москва утримувала нас на своїй орбіті газової залежності... У зв'язку з тим, що контракт на транзит російського газу в Європу завершується в 2019 році, наше завдання за допомогою Євросоюзу добитися революційної зміни в організації транзиту. Щоб російський газ європейці купували на східному, а не на західному кордоні України спільно з нами. А Україна, якісні транзитні послуги надавала не Росії, а Євросоюзу".

І всі чекали, що Україна от-от вирветься з газового зашморгу. Минув рік. І раптом українська влада відкидає курс тих самих "революційних змін в організації транзиту" та з незрозумілою наполегливістю починає перемовини з Росією.

Ні Крим, ні Дебальцево, ні Іловайськ, ні десятки тисяч понівечених доль, не навчили їх, що домовлятися з країною-агресором немає сенсу.

Ні Крим, ні Дебальцево, ні Іловайськ, ні десятки тисяч понівечених доль, не навчили їх, що домовлятися з країною-агресором немає сенсу

Росія наплювала на "сусідство", "спільну історію", міжнародні норми врешті-решт. І напала на Україну. Попри те, що були домовленості на різних рівнях (сумнозвісний Будапештський меморандум) та протоколи про дружбу між "братніми" народами.

Єдині домовленості, яких Кремль чітко дотримується – це вигідні для нього. Але що вигідно для Москви – смертельно небезпечно для Києва.

І саме тоді, коли українські чиновники погодились укласти угоду про транзит газу з єдиним замовником – Росією, вони накинули зашморг на всю країну. Це газова стратегічна помилка української влади всіх часів.

Сьогодні Україна має історичний шанс виправити цю стратегічну помилку, яка призвела до військової агресії та газового полону з боку східного сусіда - звільнитись від газового зашморгу РФ.

Що вигідно для Москви – смертельно небезпечно для Києва

Як можна скористатися цим історичним шансом і звільнитися з російської газової облоги?

Потрібно влаштувати відкритий прозорий аукціон та запросити на нього європейські компанії, що купують блакитне паливо в Газпрому. А далі - запропонувати транзит за цінами, привабливішими за будь-який "потік". А на додаток – вигідні умови зберігання в українських підземних сховищах та можливість продавати додаткові обсяги газу на українському ринку.

Для цього потрібен лише незалежний Оператор ГТС.

Щоб він з'явився – необхідно відокремити Укртрансгаз від Нафтогазу. Але хтось свідомо гальмує процеси і ослаблює позицію Києва, перетворюючи її на енергетично небезпечну.

Що відбувається? Нафтогаз не може втратити Укртрансгаз, адже зникне фантастичний прибуток у 40 млрд грн. Доведеться забути про захмарні премії та зарплати. Усі побачать, що "король голий" і міф про "успішне управління компанією" розвалиться.

Нафтогаз не може втратити Укртрансгаз, адже зникне фантастичний прибуток у 40 млрд грн

Не даремно ж Нафтогаз на кожному розі кричить, що змінювати власника Укртрансгазу до 2020 року заборонив Стокгольмський арбітражний суд.

Проте Стокгольмський арбітраж такого не вирішував.

Відокремити Укртрансгаз від Нафтогазу уряд України, як власник, може за місяць. Якщо захоче. Кабінет міністрів приймає постанову про передачу акцій Укртрансгазу від Нафтогазу будь-якому органу центральної виконавчої влади, наприклад Міністерству економічного розвитку та торгівлі. І все. Жодних витрат. Жодних змін у законах.

Створити незалежного Оператора ГТС вимагає Третій енергетичний пакет. Це він гарантує транзит для всіх європейських компаній-замовників транзиту через територію України та завантаження української ГТС, щонайменше, на 100-110 млрд куб. м на рік, а газосховищ на 20-25 млрд куб. м на рік.

Замість того, щоб "якісні транзитні послуги надавати не Росії, а Євросоюзу", Україна знову починає перемовини з країною-агресором і наполегливо засовує свою голову в газовий зашморг Росії.

Марія Яковлєва, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Олексій Арестович Військовий експерт
Сергій Сингаївський Письменник, перекладач
Євген Клопотенко Кулінарний експерт
Дмитро Кулеба Дипломат
Погода