Константинополь розгорнув масштабний наступ на позиції Москви

Час настав

Із захватом спостерігаю за тим, як розгортається канонічний аспект проблеми з томосом для Української православної церкви. Це цікавіше за будь-який детектив.

Архієпископ Євстратій Зоря докладно інформує про те, в якому канонічному світлі Вселенський патріарх нині розглядає цю проблему.

Якщо дуже коротко про головне:

1. Київську митрополію передавали Москві не "у вічне володіння", а лише "в оперативне управління", за тієї неодмінної умови, що київські митрополити й надалі згадуватимуть на літургії вселенського патріарха.

Київську митрополію передавали Москві не "у вічне володіння", а лише "в оперативне управління"

2. Оскільки київські митрополити вже давно не виконують цю умову, вони всі, з канонічної точки зору, "підлягають покаранню позбавленням сану". Хоча, добрі люди підказали, що УПЦ КП (Філарет) на літургії Вселенського патріарха згадує. Відколи - не знаю, але.

3. Повертаючись до "оперативного управління": виходить, що Московська церква свого часу просто "рейдернула" київську митрополію, користуючись не силою права, а правом сили.

4. Вселенський патріарх має канонічне право розглядати апеляції до нього "єпископів та кліру і вірних інших Помісних церков, якщо вони не можуть отримати канонічного захисту своїх прав у власній церкві". Зокрема, з такою апеляцією на рішення Руської православної церкви щодо себе до Варфоломія звернувся Філарет.

Україна своєю стійкістю дала Вселенському патріарху такі козирі, що ними гріх не зіграти

З цього всього складається враження, що Константинополь розгорнув масштабний правовий наступ на позиції Москви. І нам є чим пишатися, бо якби не стійкість українців (насамперед наших бійців) у протистоянні російському агресору, цього наступу - насамперед на "українському православному фронті" - однозначно не було б. Але Україна своєю стійкістю дала Вселенському патріарху такі козирі, що ними гріх не зіграти. Ну от, в Константинополі явно вирішили, що час настав.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Тарас Антипович Письменник, сценарист
Погода