Константинополь розгорнув масштабний наступ на позиції Москви

Час настав

Із захватом спостерігаю за тим, як розгортається канонічний аспект проблеми з томосом для Української православної церкви. Це цікавіше за будь-який детектив.

Архієпископ Євстратій Зоря докладно інформує про те, в якому канонічному світлі Вселенський патріарх нині розглядає цю проблему.

Якщо дуже коротко про головне:

1. Київську митрополію передавали Москві не "у вічне володіння", а лише "в оперативне управління", за тієї неодмінної умови, що київські митрополити й надалі згадуватимуть на літургії вселенського патріарха.

Київську митрополію передавали Москві не "у вічне володіння", а лише "в оперативне управління"

2. Оскільки київські митрополити вже давно не виконують цю умову, вони всі, з канонічної точки зору, "підлягають покаранню позбавленням сану". Хоча, добрі люди підказали, що УПЦ КП (Філарет) на літургії Вселенського патріарха згадує. Відколи - не знаю, але.

3. Повертаючись до "оперативного управління": виходить, що Московська церква свого часу просто "рейдернула" київську митрополію, користуючись не силою права, а правом сили.

4. Вселенський патріарх має канонічне право розглядати апеляції до нього "єпископів та кліру і вірних інших Помісних церков, якщо вони не можуть отримати канонічного захисту своїх прав у власній церкві". Зокрема, з такою апеляцією на рішення Руської православної церкви щодо себе до Варфоломія звернувся Філарет.

Україна своєю стійкістю дала Вселенському патріарху такі козирі, що ними гріх не зіграти

З цього всього складається враження, що Константинополь розгорнув масштабний правовий наступ на позиції Москви. І нам є чим пишатися, бо якби не стійкість українців (насамперед наших бійців) у протистоянні російському агресору, цього наступу - насамперед на "українському православному фронті" - однозначно не було б. Але Україна своєю стійкістю дала Вселенському патріарху такі козирі, що ними гріх не зіграти. Ну от, в Константинополі явно вирішили, що час настав.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Володимир Гевко Маркетолог
Майкл Дракман Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні
Дар'я Лазарєва Експертка відділу клімату та транспорту ГО "Екодія"
Юрій Ніколов Співзасновник видання "Наші гроші"
Браян Вітмор Cтарший науковий співробітник Atlantic Council