Курс гривні натякає: часу залишилося обмаль

Чи підвищать ціну газу для населення

У передвиборний період країна стоїть перед загрозою – підвищити ціни на газ для населення чи опинитися на межі дефолту. Курс долара, який перетнув психологічну позначку в 27 гривень, натякає: часу залишилося обмаль.

Ключовими вимогами Міжнародного валютного фонду є створення антикорупційного суду та підняття цін на газ для населення до таких, які платить промисловість. Ціни на газ для населення можуть зрости в понад півтора рази, за даними НКРЕКП.

Ціни на газ для населення можуть зрости в понад півтора рази

Такі дії допоможуть збалансувати державний бюджет і зафіксувати його дефіцит на рівні не більше 2,5% від ВВП України, на думку керівництва МВФ.

Мета Фонду - не обдурити українців. А отримувати кошти за надані кредити.

Саме міжнародні кредити були тією "чарівною паличкою", яка допомагала команді Віктора Януковича тримати курс 8 гривень за долар, при цьому виводячи мільярди за кордон.

Міжнародні кредити були тією "чарівною паличкою", яка допомагала команді Віктора Януковича тримати курс 8 гривень за долар

З точки зору міжнародних інституцій немає різниці, який президент чи прем'єр позичав кошти. Боржником є держава. Крапка. А повернення боргів є ознакою платоспроможності держави. Крапка.

Хто крайній?

Підвищення цін в умовах українських реалій завжди болісно сприймає електорат.

Виборцеві важко пояснити, що гроші в бюджеті не беруться з повітря. Саме тому часто в програмах політиків досить легко уживаються тези про зменшення ПДВ і підвищення соціальних стандартів.

Відсутність $2 млрд траншу приведе до інфляції, підвищення цін на продукти, послуги

Натомість відсутність траншу (мова йде про $2 млрд) приведе до інфляції, підвищення цін на продукти, послуги.

У країні з великою соціальною нерівністю будь-які соціальні вибухи є ризикованими. Швидше за все, прийнятним варіантом у короткій перспективі може бути підвищення ціни на газ зі збереженням субсидій.

Але системно питання це не вирішить.

Які альтернативи?

Однозначно, з залежністю від боргів і від імпорту потрібно щось робити. І це не питання одного відомства. Це питання світогляду та порядку денного політиків.

Україні достатньо інвестицій на рівні $3,5 млрд на п'ять років, щоб вийти на повне самозабезпечення газом, за даними Українського інституту майбутнього.

Альтернативою до збільшення обсягів власного газовидобування є використання екологічних систем. Такі приклади у світі є. Наприклад, Швеція поставила собі за мету відмовитися від нафти до 2020 року. Такі кроки свого часу збудили фантазії кінорежисерів і лягли в основу сюжету серіалу "Окуповані", де керівництво Євросоюзу просить Росію напасти на країну, яка відмовляється від класичних енергоносіїв.

Достатньо інвестицій на рівні $3,5 млрд на п'ять років, щоб вийти на повне самозабезпечення газом

У 2019 році українці матимуть шанс знову прийти на вибори та віддати свій голос.

Задачею є перевести стратегічні питання, необхідні для виживання країни, з рамок політичних спекуляцій у покрокові програми.

Небезпечно гратися минулим тоді, коли країна знаходиться в переддефолтному стані, Росія вводить моду на геополітичне хуліганство, а населення ледве зводить кінці з кінцями.

У політичній теорії є таке поняття як "етичне лідерство" - керування людьми на основі принципів, а не прогнозів по прибутках.

Газове питання стоїть дуже різко. Воно виходить за межі економіки, а тим паче суто паливного сектору. Необхідно чітко вирішити його та вивести з дискурсу спекулятивних гасел.

Петро Охотін, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Мирослава Ґонґадзе Головний редактор і керівник Української служби "Голосу Америки"
Віктор Каспрук Політичний аналітик
Тарас Возняк Культуролог, директор Львівської галереї мистецтв ім. Б. Возницького
Євген Іхельзон Засновник проекту "Я люблю Азію"
Сашко Даниленко Мультиплікатор, художник
Погода