Звідки українські політики беруть гроші на вибори

4 джерела

Політична кампанія в Україні потребує грошей. Чи то президентська, чи то парламентська. Гроші можна взяти лише у чотирьох місцях: із власної кишені, в олігархів, у середнього класу і у Кремля.

Інших джерел грошей немає. Люмпени не фінансують свого кандидата, скидаючись по одній гривні мільйонами людей.

Гроші можна взяти лише у чотирьох місцях: із власної кишені, в олігархів, у середнього класу і у Кремля

1. Щоб взяти гроші із власної кишені, треба їх мати. І бути готовим спалити їх у шаленій кампанії.

2. Щоб взяти гроші в олігархів, треба їм пообіцяти не просто збереження статус-кво, а більші можливості. Причому будьте певні, що ті хлопці знайдуть спосіб домогтися виконання угоди, інакше би їх давно всі кинули. Кандидат, який мріє, що буде першим, хто спроможеться обманути олігархів - взяти гроші й зробити все навпаки, - сильно переоцінює себе і недооцінює інших.

3. Щоб взяти гроші в середнього класу, треба до нього йти розмовляти і переконувати. У середнього класу менше грошей (зараз дуже мало), але він численний (йдеться про цінності, не про статки). Правильно побудована система фандрайзингу може дати чималі суми. Проблема в тому, що середній клас нікому не вірить, бо ніхто з ним не розмовляє. Середній клас хоче від своїх кандидатів двох речей: доведіть, що ви наші, і доведіть, що ви спроможні. Тобто дайте докази, що ви говорите нашою мовою, розумієте наші проблеми і будете їх вирішувати. І доведіть нам, що ви спроможні перемогти. Якщо хтось із кандидатів буде реально працювати із середнім класом, це не пройде непоміченим. Якщо сьогодні ми не можемо цього помітити, значить, цього нема.

Середній клас хоче від своїх кандидатів двох речей: доведіть, що ви наші, і доведіть, що ви спроможні

4. Щоб взяти гроші у Кремля, треба пообіцяти виконати певні вимоги. Стосовно суті вимог можна пофантазувати, це нескладно (думаю, перелік вимог буде великим, тому що претендентів взяти гроші у Кремля буде чимало). Також нескладно зрозуміти, що домогтися виконання угоди у Кремля є навіть більше інструментів, ніж у будь-кого.

Якщо кандидат не має власних чималих статків, не згуртував навколо себе середній клас країни, і при цьому каже, що не брав гроші в олігархів і в Кремля, - цей кандидат бреше.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Павло Кухта Керівник з політичних питань Київської школи економіки
Вадим Денисенко Виконавчий директор UIF
Юлія Дукач Аналітикиня проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Дмитро Ярош Командувач Української добровольчої армії
Віктор Лещинський Президент Національного експертно-будівельного альянсу України