Дитячі протести. Як у США виховують активістів

В Америці дітям змалку прищеплюють активну громадянську позицію

Понад 3 тисячі протестів школярів відбулося цією весною в США після стрілянини в старшій школі міста Паркленд штату Флорида, де загинули 17 осіб.

Масштаб протестів різнився – в деяких школах підлітки виходили на 17 хвилин з класів - одна хвилина за кожну вбиту дитину.

Інші акції протесту бyли велелюдними і проводились в центрі міст. Сотні школярів взяли участь в сидячій акції перед Білим домом. Ще більше пройшли маршем 24 квітня в Вашингтоні та інших містах США, - пише Оксана Бедратенко для "Голос Америки".

Юний вік учасників здивував навіть Америку. Школи мусили швидко шукати і пропонувати формати, які б дозволили не зривати навчальний процес. В той же час забезпечити можливість дітям висловити свою думку.

Школи пропонували формати, які б дозволили не зривати навчальний процес. В той же час забезпечити можливість дітям висловити свою думку

Зі школи, де навчається мій підліток, повідомили, що дітей не будуть карати за участь в протесті в центрі міста. Їм надали можливість взяти участь в заході, який організували на шкільному подвір'ї. Також запропонували провести дебати з питання контролю над озброєнням в рамках уроків рідної мови. Адміністрація школи в сусідньому районі зазнала критики, бо відмітили відсутніх у день протесту учнів.

В Україні до повідомлень про протести школярів США поставилися скептично. Мовляв, скоріш за все, на протести дітей виводили дорослі. Насправді, активістами в Америці, особливо в столиці – Вашингтоні, стають з дитинства.

Активістами в Америці, особливо в столиці – Вашингтоні, стають з дитинства

У Вашингтоні акції протесту явище часте і практично буденне. Вперше про те, що школярі беруть у них участь, дізналася від однокласників моєї доньки. Вони ділилися враженнями від демонстрації за права жінок, які проходили в Вашингтоні минулого року.

Причому участь у протестах з готовністю беруть, як ліберали, так і консерватори. Донька наших знайомих, яка ходить до католицької школи, брала участь в акції проти абортів "За життя".

Донька наших знайомих, яка ходить до католицької школи, брала участь в акції проти абортів "За життя"

Після протестів моя стрічка в Facebook була усіяна фотографіями американських сімей. Вони нагадували, що активізм, насправді, об'єднує багато поколінь. Навіть перебуваючи в Україні, американки гуртувались, щоб висловити свої переконання.

США пишаються своєю демократичною системою і вважають її чинником, який формує націю. В країні, де представлені всі раси, співіснують люди різного походження, які представляють різні культури і релігії. Саме цінності демократії, рівних можливостей, свобод є тим, що робить Америку Америкою. Ці цінності прищеплюються дітям понад усе.

У середній школі американець дізнається про жахи тоталітарного суспільства

Шкільна програма з англійської літератури спрямована на вивчення суспільного ладу. У середній школі американець дізнається про жахи тоталітарного суспільства – обов'язковими для прочитання є "451 градус за Фаренгейтом" Бредбері, "Колгосп тварин" Орвелла. Вивчаються книги з достатньо деталізованим описом жахів Голокосту та рабовласництва. Навіть мені було важко читати книгу "Повість про життя Фредеріка Дуґласа, американського раба", яку тут вивчають у 8 класі.

Коли мої діти вчилися в українській школі, за програмою всі четверті класи мали вивчати текст про дитинство Шевченка, де описується скрутна доля кріпака. Коли зарюмсані діти, розчулені розповіддю, виходили на перерву, всі вже знали – почалась третя чверть в четвертому класі. Ми, мами, бідкались між собою про те, що не можна травмувати дітей такими жахливими речами.

В українській школі всі четверті класи мали вивчати текст про дитинство Шевченка, де описується скрутна доля кріпака. Мами бідкались, що не можна травмувати дітей такими жахливими речами

В американській школі дитина також формує свою точку зору на основні суспільні проблеми. Упродовж уроків англійської мови, починаючи з молодших класів, пропонують написати "класичне американське есе на 5 параграфів" на важливу для спільноти тему. Викласти проблему, навести аргументи за і проти, а також надати рекомендації як її вирішити.

Звичайно, американці скоріше практики, аніж теоретики. Свою небайдужість до проблем суспільства маєш підтвердити діями. Для цього існує так звана SSL – суспільно-корисна праця.

Вищі навчальні заклади США враховують суспільну працю, коли приймають рішення про вступ абітурієнтів

Наприклад, виконання певної кількості годин суспільно-корисної праці є вимогою для отримання диплому середньої школи в штаті Меріленд. Такою роботою може бути прибирання шкільної території, допомога вчителю на додаткових уроках, виконання завдань в районній бібліотеці або центрі для бідних, участь в місцевих заходах. Багато дітей мають в рази більше напрацьованих годин, ніж вимагається для диплому. Адже вищі навчальні заклади США враховують суспільну працю, коли приймають рішення про вступ абітурієнтів.

Дітям у США змалку прищеплюється активна громадянська позиція. А усталені демократичні традиції роблять активізм важливою сімейною цінністю.

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Тарас Антипович Письменник, сценарист
Погода