Світу потрібна нова "ліга честі"

Чотирнадцять пунктів президента Вудро Вільсона

Минулого року у світі згадували про 100-річчя відомого звернення президента Вудро Вільсона до Конгресу США 2 квітня 1917 року, в якому він уперше у світовій дипломатії окреслив контури універсальної міжнародної організації, що мала бути побудована на засадах свободи і демократії. Як наголосив тоді президент США: "Непохитну єдність заради миру вдасться зберегти лише завдяки партнерству демократичних країн".

А вже цього року багато хто і в Європі, і за океаном безсумнівно відзначив проголошені ним 100 років тому - 8 січня 2018 - в Конгресі відомі Чотирнадцять пунктів, в яких президент США серед іншого пропонував скасування таємних міжнародних угод; вирішення всіх колоніальних суперечок з урахуванням інтересів населення; автономію для народів Австро-Угорщини; утворення загального об'єднання націй на основі особливих статутів, з метою створення взаємної гарантії політичної незалежності і територіальної цілості як великих, так і малих держав.

У 1918-1919 роках молода Українська держава, не розуміючи у повній мірі, що питання національного будівництва вирішуються не лише політико-дипломатичними засобами, а й за допомогою зброї, не спромоглася здобути незалежність на руїнах імперій

На жаль, у 1918-1919 роках молода Українська держава, проявивши щодо пропозицій американського президента дещо надмірний оптимізм і не розуміючи у повній мірі, що питання національного будівництва вирішуються не лише політико-дипломатичними засобами, а й за допомогою зброї, на відміну від Чехословаччини, Польщі, Фінляндії і країн Балтії, не спромоглася здобути незалежність на руїнах імперій.

Не стала дієвою організацією й створена у 1920 році за ініціативою Вудро Вільсона Ліга Націй. Хоча, слід визнати, що вона, на відміну від Організації Об'єднаний Націй, виявилася більш моральною і спромоглася 14 грудня 1939 року виключити СРСР зі свого складу за напад на Фінляндію. Саме це, на думку деяких істориків, й пояснює, чому наприкінці Другої світової війни Радянський Союз так наполягав на створенні нової міжнародної інституції.

Отже, сьогодні людство знов нагально потребує якогось дороговказу у протистоянні найбільш потужним викликам часу. Адже, як слушно зазначив у своїй статті в "Економісті" американський сенатор Джон Маккейн: "Світ постав перед найзаплутанішим і найскладнішим клубком проблем за останні сім десятиріч".

Сьогодні можна констатувати, що дійсно серйозна дискусія стосовно майбутньої архітектури міжнародної взаємодії, в рамках якої знаходили б свої рішення найактуальніші питання, що хвилюють сьогодні людство, лише розпочинається.

Так, значний резонанс у міжнародному політикумі викликала промова міністра закордонних справ Канади Христі Фріланд у канадському парламенті 6 червня минулого року. У виступі, який був названий "новим баченням канадської зовнішньої політики", міністр висловилась за співпрацю країн-однодумців ("like-minded countries") у протидії загрозам ліберально-демократичному світу.

Хотілось би сподіватися, що ця вкрай необхідна дискусія продовжиться й під час цьогорічного головування Канади у "Великій сімці", і в процесі обговорення побудови "більш безпечного світу" закладе підвалини міжнародної "ліги честі" і "партнерства переконань", про які також згадував американській президент більш ніж сто років тому.

Олег Бєлоколос, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Павло Клімкін Міністр закордонних справ України
Юрій Андрухович Письменник
Сергій Жадан Письменник
Марія Яковлєва Енергетичний експерт
Володимир В'ятрович Голова Українського інституту національної пам'яті