Чому теракти в Сомалі не припиняться
Про вибух у Могадішо та реакція світу
Кількість загиблих у Могадішо, столиці Сомалі, через підрив 14 жовтня смертником вантажівки, начиненої вибухівкою, сягнула більше 300 осіб.
Напад стався неподалік одного з готелів в столичному районі Мадіна, де часто зупиняються члени уряду, журналісти, іноземці. Керівництво Сомалі та ЗМІ пов'язують терористичний акт з ісламістами тамтешнього угруповання "Аль-Шабаб", уникаючи згадки про глибинні причини нестабільності в країні.
Якою ж є сьогодні ситуація у Сомалі?
В країні вже декілька десятиріч триває внутрішня війна "всіх проти всіх". У Сомалі повністю зруйновані економіка, транспорт, знищені системи охорони здоров'я та освіти, а хронічний голод, злидні та злочинність стали звичними явищами. Центральний уряд наразі контролює лише столицю – Могадішо. Юнаки, що раніше прагнули долучитись до лав піратів, тепер намагаються у будь-який спосіб потрапити до омріяної Європи або просто шукають бодай якусь роботу. Глибоко вкорінена клановість і відсутність навіть базових засад для реалізації підштовхує молодь до пошуку соціальної справедливості, яку їм обіцяють ісламські фундаменталісти в рамках пропагованої ними держави без кордонів, побудованої на принципах загальної рівності перед Аллахом. Це не може не приваблювати неосвічене й бідне населення.
Глибоко вкорінена клановість і відсутність навіть базових засад для реалізації підштовхує молодь до пошуку соціальної справедливості, яку їм обіцяють ісламські фундаменталісти
Невипадково в Сомалі вільно почувається створене 2005 року екстремістське угруповання "Аль-Шабаб", що в перекладі з арабської означає "молодь" (повна назва – Harakat Al Shabaab Al Mujahidin), яке сповідує фундаменталістську ісламську ідеологію та здійснює терористичні акти як всередині країни, так і за її межами.
При цьому, складається враження, що світ де-факто змірився з такою ситуацією у Сомалі і реагує лише на резонансні теракти. Очевидно, що за таких умов навряд чи можна розраховувати на те, що ісламісти хоч колись припинять свої "криваві жнива".
Олег Бєлоколос, для Gazeta.ua
Коментарі