Про мову і дипломатію

Україна мала б діяти тонше на міжнародній арені у чутливих питаннях

Безумовно, мовна політика є виключно суверенним правом кожної держави. І цю політику слід здійснювати послідовно і професійно.

Але Україна мала б діяти тонше і розумніше та, вочевидь, грати на випередження у чутливих питаннях. Саме в цьому й полягає справжнє дипломатичне мистецтво.

Так, ще на етапі опрацювання відомого законопроекту про освіту, було б доцільно завчасно надіслати зацікавленим країнам та європейським інституціям відповідний меморандум або пам'ятну записку. У ній детально викласти аргументацію української сторони з точки зору об'єктивної необхідності посилення позицій української мови при відсутності дискримінації інших. При цьому, було б не зайвим попросити їх викласти їхнє бачення у запропоновані Україною терміни.

Таким чином, сьогодні, навіть незалежно від змісту їхніх коментарів, Київ мав би значно кращі дипломатичні позиції як з точки зору предметного наповнення і зниження градусу дискусій, так і демонстрації відкритості і передбачуваності у сфері зовнішньої політики.

Не випадково прусський дипломат Шарль де Мартен ще у ХІХ сторіччі зазначав: "Дипломатія є наука або мистецтво переговорів".

Олег Бєлоколос, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

3

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Мирослава Ґонґадзе Головний редактор і керівник Української служби "Голосу Америки"
Віктор Каспрук Політичний аналітик
Тарас Возняк Культуролог, директор Львівської галереї мистецтв ім. Б. Возницького
Євген Іхельзон Засновник проекту "Я люблю Азію"
Сашко Даниленко Мультиплікатор, художник
Погода