Що робити з угорським "освітнім терором"

Угорці втрачають можливості для маневру

Щодо Угорщини нам треба заспокоїтися та не впадати в істеричний стан.

Треба відзначити, що угорці встигли перелаятися з аналогічних діаспорно-мовно-освітніх питань з усіма сусідами. Особливо - зі словаками та румунами.

Буквально на днях через закриття однієї угорської школи в Румунії, Будапешт заявив про блокування вступу Румунії до Організації економічної співпраці і розвитку. А також, що буде протидіяти Бухаресту в усіх інших міжнародних установах. Тобто, фактично, ситуація аналогічна до української. За одну школу.

І це непогано для України, адже вести війну на всіх оточуючих фронтах в угорців явно немає ресурсів. Думаю, нам непогано було б скоординуватися з тими ж румунами та словаками і разом випрацювати позицію щодо угорського "освітнього терору".

В Угорщині правлять досить "праві" політики, які змушені робити войовничі заяви для власного націоналістичного електорату

Далі, не забуваймо, що при владі в Угорщині досить "праві" політики, які змушені робити войовничі заяви з метою позиціонування себе для власного націоналістичного електорату. Це теж треба враховувати - що це все, у першу чергу, гра на публіку.

Не треба переходити у режим "сам дурень". Але і й виконувати будь-які іноземні забаганки теж не варто. Треба заспокоїтися, і зрозуміти наступне:

- Угорщина могла б блокувати вступ до ЄС і НАТО, але все одно це нам не світить десятиліття чи більше. Все, що ми могли одержати в плані євроінтеграції на найближчі роки - ми одержали.

- Застосовуючи всі механізми дипломатичного тиску одразу, угорці втрачають можливості для маневру.

- Всі ці питання є вічними, тому повністю "задовольнити" угорців ми не зможемо за будь-яких обставин.

Але, думаю, треба шукати компроміси і робити це асиметрично.

Наприклад, ми можемо запропонувати якісь символічні жести на підтримку угорської мови та культури. Які не вимагатимуть великих ресурсів, але дозволять угорським політикам показати власним виборцям, що їх "поважають".

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Майкл Дракман Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні
Дар'я Лазарєва Експертка відділу клімату та транспорту ГО "Екодія"
Юрій Ніколов Співзасновник видання "Наші гроші"
Брайан Вітмор Cтарший науковий співробітник Atlantic Council
Іван Сидор Священник, секретар-референт Київської єпархії ПЦУ